24-osobowa międzynarodowa Orkiestra Czterech Kultur wystąpi w środę w Muzeum Miasta Łodzi. Zespół złożony z muzyków z Polski, Niemiec, Rosji i Izraela w najbliższych dniach zagra także w Poznaniu i w Warszawie.
Złożona ze studentów i zawodowych muzyków Orkiestra Czterech Kultur jest kontynuacją, w rozbudowanej formie, Kwartetu Czterech Kultur, który tworzą muzycy z Polski, Rosji, Niemiec i Izraela, reprezentujący cztery kultury współtworzące Łódź.
Artyści zaproszeni zostali przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana i Filharmonię Łódzką i po raz pierwszy zagrali w 2012 roku na Festiwalu Łódź Czterech Kultur.
Kwartet Czterech Kultur tworzą skrzypkowie: Maciej Łabecki i Max Simon (Niemcy), grający na altówce Zvi Carmeli z Izraela oraz rosyjski wiolonczelista Konstantin Manaev. Tym razem pod ich opieką zagra także 20 studentów z czterech krajów - poinformowała w poniedziałek PAP Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
W programie koncertu znajdą się utwory Grażyny Bacewicz, Wolfganga Rihma, Aleksandra Tansmana i Dymitra Szostakowicza. Orkiestrę poprowadzi Daniel Raiskin - pochodzący z Sankt Petersburga główny dyrygent Staatsorchester Rheinische Philharmonie w Koblencji oraz Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.
Orkiestra w tym tygodniu zagra w Polsce trzy koncerty. 18 września wystąpi w Muzeum Miasta Łodzi, dzień później w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, a 20 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Projekt uzyskał dofinansowanie m.in. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Muzyka", a także Ambasady Niemiec, Urzędu Miasta Łodzi oraz Urzędu Marszałkowskiego województwa łódzkiego.
Sam Kwartet Czterech Kultur - po koncertach w Berlinie i Tel Awiwie - wystąpi 18 października w Sankt Petersburgu.
Maciej Łabecki jest koncertmistrzem orkiestry Filharmonii Łódzkiej, laureatem wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych. Max Simon to student Wyższej Szkoły Muzyki, Teatru oraz Mediów w Hanowerze u prof. Krzysztofa Węgrzyna. W 2007 roku zdobył nagrodę Mozarta miasta Koblencja.
Zvi Carmeli występował jako solista w wielu orkiestrach na całym świecie, stworzył SoLaRe String Trio, jest także kompozytorem i wykładowcą w Akademii Tańca w Jerozolimie. Do Kwartetu dołączył w tym roku. Natomiast Konstantin Manaev studiował w Rosji, Niemczech i w Szwajcarii. Jest zdobywcą wielu nagród na konkursach m.in. we Włoszech, Niemczech, Nowej Zelandii czy w Rosji. (PAP)
szu/ ls/