21 tys. osób wysłuchało koncertów w ramach 18. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Festiwal zakończy się w Wielki Piątek koncertem z oratorium "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu" Josepha Haydna w programie.
W ramach festiwalu w tym roku odbyło się 17 koncertów symfonicznych i kameralnych. Wystąpiło 13 orkiestr i chórów, 11 dyrygentów, 6 zespołów kameralnych i 39 solistów.
Na warszawskiej scenie wystąpili wybitni muzycy, m.in. Royal Philharmonic Orchestra pod batutą Charlesa Dutoita i Rotterdam Philharmonic Orchestra pod batutą Yannicka Nezet-Seguina. Dutoit - prawie osiemdziesięcioletni francuski dyrygent - odebrał też na festiwalu nagrodę International Classical Music Award (ICMA) za całokształt twórczości.
W ramach festiwalu w tym roku odbyło się 17 koncertów symfonicznych i kameralnych. Wystąpiło 13 orkiestr i chórów, 11 dyrygentów, 6 zespołów kameralnych i 39 solistów.
Gospodarzem nagrody, przyznawanej przez międzynarodowe grono krytyków wydawnictwom muzycznym, co roku jest inne miasto, w tym roku gala odbyła się w ramach festiwalu w Filharmonii Narodowej. Wśród uhonorowanych znaleźli się także m.in. pianista Andreas Staier, skrzypek Daniel Hope, altowiolista Adrien Boisseau oraz kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Penderecki odebrał nagrodę za nagranie wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus swoich wszystkich symfonii. Gali rozdania nagród towarzyszył koncert laureatów, na którym Dutoit poprowadził Orkiestrę Iuventus.
Podczas festiwalu zagrały także zespoły kameralne, m.in. Emerson String Quartet i hiszpańskie Cuarteto Casals.
Plakat promujący 18. edycję festiwalu przygotował plastyk Radek Szlaga, współzałożyciel poznańskiej grupy artystycznej Penerstwo założonej w 2007 r. Szlaga jest określany jako jeden z najciekawszych malarzy młodego pokolenia, jest też grafikiem, rzeźbiarzem, rysownikiem, tworzy instalacje. Do tej pory w gronie autorów festiwalowych plakatów znaleźli się także Wilhelm Sasnal, Grupa Twożywo, Bartek Materka, Marcin Maciejowski, Jakub Julian Ziółkowski, Honza Zamojski i Tymek Borowski.
W Wielki Piątek - na zakończenie festiwalu - publiczność usłyszy dwa utwory Josepha Haydna. Obok Kwartetu smyczkowego d-moll zabrzmi jedno z najpopularniejszych utworów Haydna, oratorium "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu". Zagra Leipziger Streichquartett. "Siedem ostatnich słów" odczyta aktor Wojciech Pszoniak. Napisanie kompozycji zlecili Haydnowi kanonicy z Kadyksu, powstało oratorium pozbawione słów, każdą z jego siedmiu dziesięciominutowych części poprzedza tylko siedem fraz wypowiedzianych przez Jezusa przed śmiercią.
Oratorium po raz pierwszy wykonano w 1785 lub 1786 r. w Wielki Piątek w Katedrze Santa Cruz. Haydn wspominał potem pierwsze wykonanie utworu: "Mury, okna i kolumny katedry były pokryte czarną tkaniną, wielka lampa wisiała w centrum oświetlając mistyczną ciemność. O północy drzwi katedry zostały zamknięte i orkiestra zaczęła grać. Biskup stanął za pulpitem, wypowiedział pierwsze słowo i komentarz do niego, padł na kolana przed ołtarzem i przeżywał. Wstawał i klękał siedem razy. Za każdym razem orkiestra grała po jego komentarzu".
19. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena odbędzie się w dniach 22 marca – 3 kwietnia 2015 r.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, założone i prowadzone przez Elżbietę Penderecką. Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana w 170. rocznicę śmierci wybitnego kompozytora, odbyła się w 1997 r. w Krakowie. Festiwal był tam organizowany przez kolejne siedem lat, w 2004 r. został przeniesiony do Warszawy.
Patronatem medialnym imprezę objęła Polska Agencja Prasowa. (PAP)
mce/ ls/