„Za wolność – 1863” - widowisko multimedialne poświęcone powstaniu styczniowemu - zostało wydane na płycie DVD. Premierowy pokaz wydawnictwa odbędzie się w czwartek wieczorem w katowickim kinoteatrze Rialto.
„Za wolność – 1863” to koncert zorganizowany w ubiegłym roku przez Stowarzyszenie Pokolenie dla uczenia 150. rocznicy powstania styczniowego. Wystąpili w nim m.in. Paweł Kukiz, Janusz "Yanina" Iwański z zespołem, Luxtorpeda, a także rapujący artyści: Tadeusz "Tadek" Polkowski, Pięć Dwa Dębiec, Hemp Gru, Bass Taipan i DJ Haem.
Koncert z udziałem trzech tysięcy widzów odbył się 1 lutego 2013 w Sosnowcu, a jego telewizyjna premiera miała miejsce kilkanaście dni później w TVP 1. Jak podkreślał scenarzysta i reżyser widowiska Łukasz Kobiela, podstawowym założeniem było zaprezentowanie młodej publiczności utworów pochodzących z okresu powstania styczniowego w nowoczesnych aranżacjach łączących rock z hip-hopem.
Występującym artystom towarzyszyły zrealizowane przez Motion Studio wizualizacje, na które złożyły się rekonstrukcje wydarzeń z czasu powstania, "ożywione" obrazy Sobeckiego i grafiki Grottgera oraz materiały archiwalne. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski.
Koncert nieprzypadkowo zorganizowano w Sosnowcu - to tam 6 lutego 1863 roku doszło do potyczki, w wyniku której oddział powstańczy pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego odniósł zwycięstwo nad przeważającymi siłami rosyjskimi.
Powstanie styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca potyczek, wzięło w nich udział w sumie co najmniej 150 tys. powstańców. Walka powstańcza miała głównie charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a dowództwo powstania nie miało stałej siedziby.
Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich, m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały. Powstanie styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny - dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.
W sierpniu 2012 roku Senat specjalną uchwałą ustanowił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. (PAP)
kon/ ls/