Koncerty klasyczne pod batutą Antoniego Wita czy Friedera Berniusa, ale także nieco lżejsze propozycje dla melomanów w każdym wieku znalazły się w ofercie rozpoczętego niedawno sezonu artystycznego 2014/2015 filharmonii szczecińskiej.
Jak powiedziała PAP dyrektor szczecińskiej filharmonii Dorota Serwa, oczekiwania melomanów zaspokoją "giganci muzyki klasycznej", którzy wystąpią w tym sezonie w Szczecinie. "Po ponad czterdziestu latach w mieście pojawi się maestro Antoni Wit, który zmierzy się z niełatwym programem. Poprowadzi koncert symfoniczny z utworami Lutosławskiego, Kilara i Karłowicza" - dodała.
Przyjedzie także jeden z najwybitniejszych polskich pianistów - Piotr Paleczny, który wykona m.in. koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.
Udało się także namówić do występu w Szczecinie "świetnego dyrygenta", jakim jest Frieder Bernius - powiedziała Serwa. Koncert wielkopostny, który poprowadzi, w całości poświęcony będzie muzyce Josepha Haydna.
Poza koncertami klasycznymi filharmonia zaprezentuje także koncerty symfoniczne z elementami muzyki współczesnej. "Opornych melomanów" - jak żartowała Serwa - ma przyciągnąć wybitny jazzowy pianista Adam Makowicz z Kwartetem Wilanów, duet Gaba Kulka i Konstanty Andrzej Kulka czy Leszek Możdżer, którego udało się namówić, by zagrał m.in. Błękitną Rapsodię (George Gershwin).
W filharmonii pojawi się także Adam Sztaba ze specjalnym repertuarem złożonym ze swoich kompozycji symfonicznych, które znajdą się na jego autorskiej płycie, a także Kuba Badach z symfonicznym wykonaniem utworów popularnego brytyjskiego zespołu Dire Straits.
Młodym melomanom filharmonia proponuje spektakl muzyczny "Gombka F.", oparty na motywach "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza. W widowisku zagoszczą utwory takich twórców jak Vivaldi, Rossini, Czajkowski, Beethoven i Strauss.
Na początku września br. filharmonia szczecińska zainaugurowała swoją działalność w nowej siedzibie. Nowoczesny biały gmach z licznymi stromymi dachami, nawiązujący do zabudowy średniowiecznej, stanął na miejscu dawnego Domu Koncertowego (Konzerthaus) - centrum muzycznego przedwojennego Szczecina. W filharmonii znajdują się dwie sale koncertowe, które pomieszczą w sumie 1200 osób.
Filharmonia szczecińska powstała w 1948 r. i wcześniej funkcjonowała na piętrze w lewym skrzydle szczecińskiego magistratu, w przystosowanej do tego celu po wojnie auli. (PAP)
res/ pad/