Przy współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z miastem Turek (woj.wielkopolskie) został wydany drugi tom albumu „Archiwum Igły”. Album zawiera 400 niepublikowanych dotąd zdjęć dokumentujących życie mieszkańców Turku w latach 1941-1943.
Zdjęcia pochodzą ze zbioru agendy terenowej Kreisbildstelle Turek/Wartheland, która w okresie od października 1941 roku do grudnia 1943 roku przygotowała propagandowe zdjęcia przedstawiające życie codzienne mieszkańców Turka. Muzeum w Turku jest posiadaniu zbioru 3878 negatywów na podstawie których powstały do tej pory dwa albumy. Pierwszy wydany został w 2009 roku i zawiera 600 zdjęć. 24 października swoją premierę będzie miał drugi album.
"Kiedy Niemcy w 1945 roku wyjeżdżali z Turku zaangażowali Polaków do pomocy przy pakowaniu swoich dokumentów. Jednym z nich był dr Józef Saurnin Bakalarek, który działał w podziemiu pod pseudonimem Igła. Udało mu się ukraść zbiór negatywów, który przez kilkadziesiąt lat przechowywał, a na początku lat 90-tych przekazał na miejscowego muzeum" - powiedział na konferencji prasowej prezentującej publikację dyrektor Muzeum Miasta Turku Bartosz Stachowiak.
Drugi tom album „Archiwum Igły” został podzielony tematycznie. Znaleźć w nim można zdjęcia przestawiające życie codzienne, handel, szlaki komunikacyjne oraz pracę urzędniczą. Każde z nich opisane jest w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim.
"Niemcy dbali o to, żeby fotografie nie ukazywały zbrodni, chociaż nieświadomie na zdjęciach znajduje się także dokumentacja prac związanych z demontażem cmentarza żydowskiego. Oczywiście zdjęcia ukazują także Polaków, bo na wszystkich budowach niewolniczą pracę wykonywali Polacy, ale zasługa cywilizacyjna - jak to pokazano na fotografiach - była po stronie okupanta" - powiedział w rozmowie z PAP wiceburmistrz Turku Mirosław Mękarski.
Przygotowano 1000 sztuk albumu. (PAP)
mat/ abe/