Owacyjnymi brawami zakończył się w środę koncert Anny Marii Jopek w stolicy Białorusi z okazji 20. rocznicy otwarcia Instytutu Polskiego w tym kraju. Artystka zaśpiewała m.in. utwór Stanisława Moniuszki, który urodził się pod Mińskiem.
Jopek wykonała kompozycje ze swoich płyt, a także „Dumkę” do słów Jana Czeczota autorstwa Moniuszki. Zarówno Czeczot jak i Moniuszko urodzili się na terenie obecnej Białorusi: Czeczot w Maluszycach (obwód grodzieński), a Moniuszko w Ubielu pod Mińskiem.
Koncert zbiegł się nie tylko z jubileuszem Instytutu Polskiego w Mińsku, ale także z 20. rocznicą występu samej Jopek na konkursie „Słowiański bazar” w Witebsku, gdzie będąc jeszcze studentką Akademii Muzycznej w Warszawie otrzymała nagrodę ówczesnego przewodniczącego jury Michela Legranda.
„To był pierwszy moment w moim życiu, kiedy pomyślałam, że mogłabym jednak zawodowo śpiewać. Dla takiego debiutanta to był rodzaj potwierdzenia, że moje marzenia mają jakąś szansę realizacji. Więc tak naprawdę moje skrzydła rozwinęły się tu, na Białorusi” – powiedziała na konferencji prasowej przed koncertem.
Annie Marii Jopek na scenie w mińskiej filharmonii towarzyszyli Krzysztof Herdzin, Piotr Nazaruk i Robert Kubiszyn.
Instytut Polski w Mińsku, który jest jedną z 24 takich placówek na świecie, prezentuje polskie dokonania na festiwalach teatralnych i filmowych Białorusi, organizuje też przeglądy twórczości polskich artystów, np. obecnie trwa przegląd filmów Jerzego Stuhra.
Podsumowując 20 lat działalności Instytutu jego dyrektor Urszula Doroszewska podkreśliła w rozmowie z PAP, że ogromną rolę w rozwijaniu jego działalności odegrała pierwsza polska ambasador, prof. Elżbieta Smułkowa. „Jako specjalistka od języka białoruskiego przyjechała tu z ogromną życzliwością, zainteresowaniem i wielkim szacunkiem wobec kultury białoruskiej” - zaznaczyła.
Doroszewska zwróciła również uwagę na współpracę historyków obu krajów oraz na działalność wydawniczą Instytutu. „W tej chwili wydaliśmy polsko-białoruski numer „Mówią Wieki” o bitwie pod Orszą, która była bardzo ważnym wydarzeniem w naszej wspólnej historii” - podkreśliła. Prezentacja tego numeru z okazji 500-lecia bitwy odbyła się w tym miesiącu.
Jak zaznaczyła Doroszewska, współpracują także muzea obu krajów. Przykładem mogą być wizyty studyjne przedstawicieli Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Historycznego w Mińsku czy projekt dotyczący białoruskiego ręcznika ludowego. „Zależy nam nie tyle na tym, żeby prezentować swoje dokonania, tylko robić coś razem, pokazać to, co jest wspólne” - podkreśliła.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ jm/