Co najmniej 50 tys. słów musi zawierać książka, którą można pisać do końca listopada w ramach trwającej akcji NaNoWriMo, czyli Miesiąca Pisania Powieści. Konkurs ma motywować do działania każdego, kto czuje w sobie potencjał literacki i chciałby zostać pisarzem.
Jak poinformowała Aleksandra Śpiewak z koordynującego przedsięwzięcie Krakowskiego Biura Festiwalowego (KBF), aby wziąć udział w akcji należy założyć sobie konto na stronie internetowej www.nanowrimo.org, a następnie pisać powieść. Każdego dnia na stronie można aktualizować informację o liczbie napisanych słów. Między 25 i 30 listopada w specjalnym formularzu będzie możliwość zweryfikowania, czy udało się przekroczyć próg 50 tys. słów.
„Zwycięzcy otrzymają specjalne certyfikaty oraz ogromną satysfakcję” – wyjaśniła przedstawicielka biura i dodała, że być może najlepsza polska praca zostanie opublikowana. „Po raz pierwszy w Polsce odbywa się ten konkurs i na razie nie wiemy, jakich rezultatów możemy się spodziewać. Gdyby jakaś powieść okazała się wyjątkowa, to chcielibyśmy, aby trafiła do szerokiego grona czytelników” – powiedziała w rozmowie z PAP Śpiewak.
50 tys. słów (ok. 300 tys. znaków) to średnio 1666 słów (blisko 10 tys. znaków) na każdy jeden z 30 dni miesiąca. „To niemało, ale taka pisarska wydajność jest możliwa. Józef Ignacy Kraszewski, tytan polskiego powieściopisarstwa, w ciągu 57 lat swojej pracy napisał 232 powieści, co daje średnio cztery książki na rok, a to i tak bez uwzględniania wielu opowiadań i tekstów publicystycznych jego autorstwa” – opisała przedstawicielka biura.
Dodała, że receptą na przekroczenie progu NaNoWriMo mogą być słowa amerykańskiej pisarki Dorothy Parker: „Pisanie to sztuka przyklejania swoich czterech liter do siedzenia”.
NaNoWriMo, Miesiąc Pisania Powieści (ang. National Novel Writing Month), to międzynarodowa akcja. Pierwszy raz odbyła się w lipcu 1999 r. Uczestniczyło w niej wówczas 21 osób. W 2012 r. w konkursie wzięło udział 340 tys. przyszłych pisarzy z całego świata, którzy napisali łącznie 3,28 mld (3 288 976 325) słów. Laureatów wybiera międzynarodowe jury złożone ze znawców literatury.
W Polsce NaNoWriMo jest organizowane w ramach projektu Kraków Miasto Literatury, dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
21 października Kraków, po trzech latach starań, stał się Miastem Literatury UNESCO. Poparcie dla starań Krakowa wyraziło ponad 150 pisarzy z całego świata, wśród nich m.in. nobliści: Herta Mueller, Orhan Pamuk, Mario Vargas Llosa i Wisława Szymborska, a także pisarze goszczący w mieście podczas wydarzeń kulturalnych m.in.: Adonis, Roberto Calasso, Peter Esterhazy, David Grossman, Alberto Manguel, Eduardo Mendoza, Amos Oz i Zadie Smith. (PAP)
bko/ abe/