Prace austriackiego artysty Erwina Wurma i 30. wystawę Rady Europy „Potrzeba wolności” można od czwartku oglądać w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Na wystawie „Good boy” pokazywanych jest kilkadziesiąt prac Wurma: fotografie, video i rzeźby zrealizowane od końca lat. 90. Są wśród nich m.in. odlane z brązu ogórki, postać artysty, który „połknął świat”. Zwiedzający zobaczą także zdjęcia z sesji fotograficznej wykonanej przez Wurma dla marki Palmers, które uznane zostały za zbyt kontrowersyjne i odrzucone przez zleceniodawcę.
To pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja prac austriackiego artysty.
W czwartek otwarta została także 30. wystawa Rady Europy „Potrzeba wolności. Sztuka europejska po 1945 roku”, na którą składają się prace 47 artystów z 17 krajów. Ich tematem jest wolność oraz problem zniewolenia jednostki, jej stosunku do historii, postaw wobec rządów autorytarnych
Zwiedzający zobaczą m.in. film dokumentujący akcję Yves'a Klein'a, która odbyła się 9 marca 1960 r. w Paryżu. Artysta z nagich ciał, pokrytych niebieską farbą zrobił „żywe stemple”. Pokazywane jest także wideo serbskiej artystki Mariny Abramovic, która podczas performance świadomie poddała swoje ciało torturom. Na wystawie prezentowane są prace polskich artystów m.in. Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Oskara Dawickiego, Oskara Hansena, Józefa Robakowskiego, Tadeusza Junaka, Ryszarda Meissnera i Krzysztofa Wodiczko.
Koordynatorem projektu „Potrzeba wolności” było Niemieckie Muzeum Historyczne (Deutsches Historisches Museum) w Berlinie, w którym jesienią 2012 roku zaprezentowano pierwszą odsłonę wystawy. Kolejne odbyły się w Mediolanie i Tallinie. „Kraków jest ostatnim przystankiem tej wystawy. My postawiliśmy na prace bardziej radykalne, we wcześniejszych prezentacjach dominowało malarstwo, które nie jest tak mocnym medium jak video” – mówiła dyrektor MOCAK Maria Anna Potocka.
W MOCAK otwarto także cztery inne wystawy: „14 filmów” prezentującą dorobek Austriaka Josefa Daberniga, „Jej włosy” Krystyny Piotrowskiej, „If You Shoot One of Them” efekt współpracy Marty Deskur i Manju Pavadai z Indii oraz wystawę prac studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Wszystkie ekspozycje będą otwarte do 26 stycznia.(PAP)
wos/ abe/