Nagrodę Kościelskich za poemat "Dokąd bądź" odebrał w sobotę poeta Krzysztof Siwczyk. Kapituła konkursu w uzasadnieniu określiła utwór, jako "świadectwo kondensacji poetyckiej wyobraźni, a zarazem dojrzały projekt z pogranicza literatury i życia".
Literacką nagrodę przyznaje jury Fundacji im. Kościelskich. Werdykt obradującego w Lozannie jury ogłoszono we wrześniu, a nagrodę wręczono w sobotę w Miłosławiu (Wielkopolskie) w dawnym majątku rodziny Kościelskich.
Siwczyk, odbierając nagrodę, powiedział, że jest "na etapie ponownego debiutu, ponownego czytania języka, czekania na język". "Ten werdykt pozwala mi zamknąć pewien długi, bo w sumie 20-letni, okres od debiutu, gdzie mój egocentryzm przejawiał się też w egocentrycznym języku narracji pierwszoosobowej" – mówił.
Przyznał, że prace wszystkich laureatów nagrody są w jego domowej biblioteczce. "Znam te książki, z nich się uczyłem. Werdykty były dla mnie wskazaniami edukacyjnymi. Z wieloma się również nie zgadzałem" - powiedział.Według autora poematu "Dokąd bądź", każda nagroda literacka powinna być "oprotestowywalna i dyskutowalna", bo to jest clou tych wyróżnień. "One nadają dynamikę życiu literackiemu" - zauważył.Krzysztof Siwczyk (ur. 1977), współtwórca grupy poetyckiej Na Dziko, debiutował w 1995 r. tomem "Dzikie dzieci". W następnych latach opublikował kolejne tomy, m.in. "Emil i my", "Dane dni", "Wiersze dla palących", "Zdania z treścią", "Koncentrat", "Gody".
W 1999 r. zagrał główną rolę w filmie Lecha Majewskiego "Wojaczek"; wcielił się w postać poety Rafała Wojaczka.
"Nagradzając +Dokąd bądź+, jury pragnęło zwrócić uwagę na nową jakość w dorobku pisarza, który ma już ustaloną pozycję w krajobrazie polskiej literatury, nie tylko jako autor wydawanych od dwóch dekad tomów poezji, określanych niekiedy jako głos +pokolenia MTV+, ale także jako krytyk literacki, działacz kulturalny, wydawca, a nawet aktor" - tak obradujące w Lozannie Jury Fundacji Kościelskich uzasadniło swoją decyzję.
Wydarzenia towarzyszące wręczeniu nagrody trwają w Poznaniu, Miłosławiu i Wrześni od czwartku. Organizatorzy zaplanowali m.in. warsztaty edukacyjne dla uczniów, panel z udziałem literaturoznawców i twórców oraz koncerty Ani Dąbrowskiej i piosnek Edwarda Stachury w rocznicę śmierci laureata Nagrody Kościelskich z 1972 roku.
Przyznanie nagrody zwieńczy Wielkie Nocne Czytanie w miłosławskim kościele poewangelickim. Teksty laureatów Nagrody Kościelskich z lat poprzednich oraz tegorocznego laureata czytał będzie Andrzej Seweryn.
Nagroda Kościelskich przyznawana jest od 1962 roku przez Fundację im. Kościelskich - jedną z najstarszych polskich instytucji kulturalnych, działającą w Genewie. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju literatury polskiej poprzez przyznawanie nagród młodym twórcom.(PAP)
pil/ mow/