Uroczystości pogrzebowe zmarłego 30 września Juliana Kawalca, prozaika, publicysty i poety odbędą się w piątek 10 października na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie – poinformował w poniedziałek krakowski oddział Związku Literatów Polskich.
Ceremonia pogrzebowa przy prochach zmarłego rozpocznie się o godz. 13 w Sali Pożegnań krakowskiego cmentarza. Po niej nastąpi odprowadzenie zmarłego do rodzinnego grobowca.
Julian Kawalec zmarł w Krakowie w wieku 98 lat. Uznawany był za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu chłopskiego w powojennej literaturze polskiej.
Urodził się w 1916 r. w ubogiej chłopskiej rodzinie we Wrzawach, niedaleko Sandomierza. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Podczas studiów związał się z ruchem ludowym, był członkiem Polskiej Akademickiej Młodzieży Ludowej "Wici". W czasie okupacji przebywał w rodzinnych stronach, współpracując z ruchem oporu i organizując tajne nauczanie. W 1944 r. został korespondentem wojennym Polskiej Agencji Prasowej "Pol-Pres" w Lublinie.
Jesienią 1945 r. wrócił do Krakowa. Ukończył studia, uzyskując w 1948 r. absolutorium na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez lata pracował jako dziennikarz m.in. "Echa Krakowa", "Gazety Krakowskiej" i Polskiego Radia, a później "Wieści" i "Chłopskiej Drogi".
Jako pisarz Kawalec zadebiutował w 1957 r. opowiadaniami "Ścieżki wśród ulic". Jest autorem wielu powieści tłumaczonych na ponad 20 języków i ekranizowanych. Najsłynniejsza z nich to "Tańczący jastrząb". Napisał także: "Ziemi przypisany", "Głos ma prokurator", "Przepłyniesz rzekę", "Harfę Gorców". Ostatnia jego książka - „Czerwonym szlakiem na Turbacz” - została wydana w 2009 r.
Był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany za swoją twórczość literacką. W ostatnich latach został laureatem m.in. Medalu Wincentego Witosa za zasługi dla ruchu ludowego (2001 r.), nagrody im. Jarosława Iwaszkiewicza ustanowionej przez Związek Literatów Polskich (2005 r.) oraz Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2009 r.). Był honorowym obywatelem Rabki-Zdroju. (PAP)
rgr/ gma/