XI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski rozpocznie się w sobotę w Radomiu. Zainauguruje go premiera spektaklu "Przenikanie" w reż. Waldemara Śmigasiewicza. Podczas festiwalu ocenianych będzie 12 przedstawień z Polski, Francji, Argentyny i Węgier.
Premierowe przedstawienie przygotował gospodarz festiwalu - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. "Przenikanie" to autorski spektakl Waldemara Śmigasiewicza. Reżyser napisał tekst na podstawie utworów Witolda Gombrowicza i Brunona Schulza.
Spektakl opowiada o przenikaniu się młodości i starości. Pisząc scenariusz, Śmigasiewicz sięgnął do "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza i "Emeryta" Brunona Schultza. Zdaniem reżysera podejście obu twórców do dzieciństwa jest bardzo różne, ale jednocześnie ich twórczość przenika się i uzupełnia.
"Dla Schultza młodość jest azylem, mitycznym schronieniem, Przez całe życia metaforycznie zmierza on, by pozostać dzieckiem" – mówi reżyser.
Gombrowicz z kolei – jak zaznacza Śmigasiewicz – "z niebywałą maestrią próbuje uciec od chłystka, ale nie udaje mu się to i dochodzi do konsternacji czysto freudowskiej, czyli zachwytu i pogardy". "Sprowadza się to do stwierdzenia, że wszystko jest dzieckiem podszyte, każde nasze działanie posiada wymiar infantylny, od którego nie możemy się wyzwolić" – zaznacza reżyser.
Podczas festiwalu jury oceni 12 spektakli, które zaprezentują teatry z Polski, Francji, Argentyny i Węgier. Festiwal potrwa od 18 do 25 października.
Pokazy konkursowe zakończy "Operetka" Gombrowicza, w reż. Andrzeja Bubienia, którą pokaże w Radomiu Teatr Narodowy w Budapeszcie (Węgry). Węgierska "Operetka" to spektakl z udziałem ponad 60 wykonawców i muzyką wykonywaną na żywo przez orkiestrę.
XI Międzynarodowemu Festiwalowi Gombrowiczowskiemu towarzyszą wystawy, m.in. plakatów do sztuk Gombrowicza. Równocześnie w Radomiu odbywać się będzie Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Gombrowicz z przodu i z tyłu", w której weźmie udział blisko 60 uczestników z 9 krajów (20-23 października).
XI Międzynarodowemu Festiwalowi Gombrowiczowskiemu towarzyszą wystawy, m.in. plakatów do sztuk Gombrowicza.
Równocześnie w Radomiu odbywać się będzie Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Gombrowicz z przodu i z tyłu", w której weźmie udział blisko 60 uczestników z 9 krajów (20-23 października).
XI Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie w Radomiu od 18 do 25 października. Festiwal powstał w 1993 roku. Ideą organizatorów było stworzenie międzynarodowego, wielokulturowego forum wymiany myśli, doświadczeń, interpretacji oraz sformułowanie na nowo problemu Gombrowicza, problemu czytania i odczytania jego dzieł.
Wybór miejsca, w którym co dwa lata odbywa się festiwal poświęcony twórczości Witolda Gombrowicza, nie jest przypadkowy. Okolice Radomia to rodzinne tereny pisarza. W pobliskich Małoszycach mieścił się majątek Gombrowiczów, w którym Witold przyszedł na świat; w pałacyku w podradomskiej Wsoli w latach 1924-1939 mieszkał jego brat Jerzy, u którego autor "Ferdydurke" spędzał wakacje. Tutaj rodziły się pierwsze literackie pomysły, a dziś znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza.
Witold Gombrowicz (1904-1969) to jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku - prozaik, dramaturg i eseista. Debiutował zbiorem opowiadań psychologiczno-fantastycznych "Pamiętnik z okresu dojrzewania" w 1933 roku. Utrzymana w tonie groteski powieść "Ferdydurke" (1937) zarysowała główne problemy jego twórczości: znaczenie formy oraz ról społecznych w stosunkach między ludźmi i w ich psychice. Jego inne znane utwory to: "Iwona, księżniczka Burgunda", "Ślub", "Trans-Atlantyk", "Pornografia" i "Kosmos". Kalejdoskop problemów intelektualno-artystycznych oraz informacji biograficznych przyniosły "Dziennik 1953-1956", "Dziennik 1957-1961", "Dziennik 1967-1969". Jego utwory były przekładane na języki obce oraz inscenizowane w wielu teatrach na świecie. Zmarł w 1969 roku we Francji.(PAP)
ilp/ mhr/