Ponad 60 tys. osób - niewiele mniej niż rok temu - odwiedziło Warszawskie Targi Książki, które od czwartku odbywały się na Stadionie Narodowym - powiedział PAP Jacek Oryl, prezes firmy Murator Expo, organizator imprezy.
"Frekwencja zwiedzających była bardzo wysoka, niemal tak duża jak w zeszłym roku, kiedy targi po raz pierwszy odbywały się na Stadionie Narodowym i wiele osób przyciągnęła nowość tego obiektu. W tym roku, choć pogoda sprzyjała raczej imprezom w plenerze, odwiedziło nas niemal tyle samo osób. Rekordowym pod względem frekwencji dniem była sobota. Bardzo dobrze sprawdził się pomysł, aby część targowych wydarzeń organizować na płycie stadionu. W tym roku odbywał się tam Rodzinny Weekend z Książką z wieloma atrakcjami dla dzieci. Dorośli bardzo chwalili kącik z leżakami i kawą. W przyszłym roku chcemy wyjść z targami na płytę stadionu w jeszcze większym stopniu" - powiedział Jacek Oryl.
Tegoroczne targi były rekordowe pod względem liczby wystawców - do Warszawy przyjechało ponad 700 wydawców z Polski i 22 z innych krajów, gościło na nich około 650 autorów. Równolegle z Warszawskimi Targami Książki na stadionie odbywały się po raz drugi Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Lista autorów – gości tegorocznych Warszawskich Targów Książki - liczyła ponad 650 osób. Byli wśród nich m.in. Jerzy Bralczyk, Maria Czubaszek, Janusz Głowacki, Julia Hartwig, Józef Hen, Jacek Hugo-Bader, Grzegorz Kasdepke, Joanna Kulmowa, Mariusz Szczygieł, Andrzej Wajda, Adam Wajrak, Józef Wilkoń.
W weekend po raz pierwszy na Warszawskich Targach Książki odbywał się Rodzinny Weekend z Książką, z bardzo rozbudowanym programem atrakcji dla dzieci. W programie Pikniku Rodzinnego z Książką była próba pobicia rekordu Guinnessa w malowaniu największej kolorowanki. "Próba pobicia rekordu Gunessa udała się. Kolorowanka była gotowa już w sobotę wieczorem. Czekamy jeszcze na potwierdzenie ekspertów z Fundacji Rekordów Guinessa, co może potrwać nawet kilka tygodni, ale wszystko wskazuje na to, że nowy rekord został ustanowiony" - powiedział Oryl.
Łączny nakład książek w 2013 roku wyniósł 112,4 mln egzemplarzy. Prawdziwym, choć nie jedynym, wskaźnikiem rentowności produkcji wydawniczej jest średni nakład, a ten spadł w 2013 roku o 5 proc. - z 3987 do 3783 egzemplarzy" - napisali autorzy raportu z Biblioteki Analiz.
Anna Komorowska Małżonka Prezydenta RP, który sprawował patronat nad WTK, odwiedziła targi w niedzielę. Zainteresowała się akcją "Czytanie Uczłowiecza" organizowaną przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020. Twarzą tego programu jest Tytus de Zoo z komiksu Papcia Chmiela i to właśnie jego postać o wymiarach 20 na 40 metrów była kolorowana kredą na płycie stadionu. Pierwsza dama wzięła też udział w spotkaniu na Kanapie Literackiej poświęconej książce "Rok 1989. Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności" Joanny i Michała Rusinków - opowieści dla dzieci o początkach polskiej transformacji.
Nagrodę Honorową WTK - Ikara - przyznawanego za całokształt twórczości - odebrał Wiesław Myśliwski. Czwartek, pierwszy dzień V Warszawskich Targów Książki, był dniem ogłoszenia nominacji do wielu nagród literackich takich jak Nike, Gdynia czy Gryfia. Żadna książka nie otrzymała w tym roku nominacji do wszystkich trzech nagród.
Tomiki wierszy "Rozmowy z głuchym psem" Dariusza Foksa (Dom Literatury w Łodzi) i "Jeden" Marcina Świetlickiego (EMG) nominowane są zarówno do Nike jak i do Gdyni, podobnie jak powieści "Wiele demonów" Jerzego Pilcha, "Ludzka rzecz" Pawła Potoroczyna i "Nocne zwierzęta" Patrycji Pustkowiak (W.A.B.). Po raz pierwszy w historii Nagrody Literackiej Nike ten sam autor otrzymał dwie nominacje za dwie różne książki - Jerzy Pilch nominowany jest za powieść "Wiele demonów" (Wielka Litera) oraz za drugi tom swojego "Dziennika" (Wydawnictwo Literackie). Nominację otrzymała też powieść dwukrotnego laureata Nike, Wiesława Myśliwskiego, "Ostatnie rozdanie" (Znak).
Szwedzka reporterka Elisabeth Asbrink, autorka książki "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa" została laureatką V edycji nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, tradycyjnie przyznawanej podczas WTK.
Podczas targów przyznano też nagrodę im. Andrzeja Kuryłowicza dla najlepszego tłumaczenia książki naukowej i popularnonaukowej. Otrzymał ją Piotr Rajca za tłumaczenie książki informatycznej autorstwa Johna Ducketta pt. ”HTML i CSS. Zaprojektuj i zbuduj witrynę www”, opublikowanej przez wydawnictwo Helion.
Podczas targów, jak co roku, przedstawiono podsumowanie sytuacji na polskim rynku wydawniczym. Po dwóch latach spadków sprzedaży na rynku książki w 2013 roku przychody wydawców wzrosły o 0,4 proc. i wyniosły 2,68 mld zł.
W 2013 roku wydano o 10 proc. tytułów więcej niż rok wcześniej - 29 710, a wśród nich było 15 580 pierwszych edycji książek, co oznacza wzrost o 16 proc. "Nie jest to jednak żadnym wyznacznikiem kondycji branży. Po prostu technologie pozwalają tanio i szybko publikować, także amatorom, rozwija się self-publishing, autor jest równocześnie wydawcą, bardzo często ze szkodą dla treści książki, źle opracowanych, pozbawionych redakcji, korekty, jakiejkolwiek merytorycznej oceny. Można szacować, że ponad jedna trzecia tej oferty to publikacje niskonakładowe, które w ogóle nie trafiają do ogólnopolskiej dystrybucji.
Łączny nakład w 2013 roku wyniósł 112,4 mln egzemplarzy. Prawdziwym, choć nie jedynym, wskaźnikiem rentowności produkcji wydawniczej jest średni nakład, a ten spadł w 2013 roku o 5 proc. - z 3987 do 3783 egzemplarzy" - napisali autorzy raportu z Biblioteki Analiz.
Ich zdaniem kolejne lata, w szczególności 2015-2016, kiedy ustalać się będą nowe reguły sprzedaży podręczników szkolnych, będą dla rynku książki w Polsce niezwykle trudne, a papierowa książka będzie się stawać w coraz większym stopniu dobrem luksusowym, będzie coraz droższa, coraz bardziej elitarna. Podczas targowej debaty na temat nowych technologii przypomniano badanie Polskiej Izby Książki, z której wynika, że zaledwie 1 proc. spośród osób, które deklarują czytanie książek, sięgał po formaty elektroniczne.
W przyszłym roku gośćmi honorowymi WTK mają być wydawcy rosyjscy. (PAP)
aszw/ dym/