Muzeum Mazowieckie w Płocku zamknie w lipcu dotychczasową ekspozycję znajdujących się w depozycie placówki dzieł Bolesława Biegasa (1877-1954). Większa ich część powróci do jednego z właścicieli. Mniejsza część zostanie w muzeum, które planuje nową ekspozycję.
Powodem zamknięcia ekspozycji dzieł Biegasa, największej obecnie w Polsce, jest decyzja właściciela znacznej części prac składających się na tę wystawę, o wycofaniu depozytu - poinformował w wydanym w środę oświadczeniu dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj.
Według Sobieraja, właściciel, którego nazwiska muzeum nie ujawnia, postanowił wycofać użyczone wcześniej dzieła i tym samym powrócić „do pierwotnego pomysłu zorganizowania Muzeum Biegasa w Warszawie”. Chodzi o przekazany wcześniej płockiej placówce w depozyt zbiór 124 obrazów i 29 rzeźb Biegasa.
W związku z decyzją o wycofaniu depozytu - jak zaznaczył Sobieraj - od 13 lipca „Galeria Kino”, znajdująca się w płockim Kinie Nove Przedwiośnie i podlegająca Muzeum Mazowieckiemu, gdzie od 2011 r. prezentowane są prace Biegasa, zostanie zamknięta.
Według muzeum, mniejsza część dotychczasowej kolekcji rzeźb i malarstwa Biegasa pozostanie nadal w placówce - będzie to ok. 30-40 dzieł. Prace te zostaną udostępnione publiczności od jesieni w płockim Spichlerzu, gdzie mieści się dział etnograficzny placówki.
Zastępca dyrektora płockiego Muzeum Mazowieckiego Krystyna Suchanecka w rozmowie z PAP podkreśliła, że placówka próbowała negocjować z właścicielem kolekcji pozostawienie prac Biegasa. „Próbowaliśmy rozmawiać, ale okazało się, że właściciel ma własne plany” – powiedziała.
Suchanecka uściśliła, że w Spichlerzu zorganizowana zostanie nowa, mniejsza wystawa prac Biegasa oparta o kolekcję pochodzącą z Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego - Biblioteki Polskiej w Paryżu, która nadal pozostanie w depozycie muzeum.
Bolesław Biegas (właściwie Bolesław Biegalski), urodził się 29 marca 1877 r. w Koziczynie koło Ciechanowa w rodzinie chłopskiej. Dzięki pomocy Aleksandra Świętochowskiego, założyciela tygodnika „Prawda”, w 1896 r. rozpoczął studia na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
W 1901 r., dzięki stypendium Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Biegas wyjechał do Paryża, gdzie zdobył sławę. Brał udział w licznych wystawach, w tym w Salonach Niezależnych (1906-1910, 1920-1923, 1925). oraz Salonach Jesiennych (1910, 1913, 1919).
Jego prace wystawano wówczas także w Londynie, Petersburgu i Rzymie. Biegas zmarł 30 września 1954 r. w Paryżu.
W 1997 r. w płockim Muzeum Mazowieckim zorganizowano pierwszą w Polsce monograficzną wystawę obrazów i rzeźb Biegasa, na której pokazano ponad 100 dzieł artysty, w tym prace rzeźbiarskie w gipsie i odlewy w brązie. (PAP)
mb/ ls/