Minister kultury Bogdan Zdrojewski zainaugurował w sobotę w Muzeum Miejskim Wrocławia ogólnopolską Noc Muzeów. W ubiegłym roku uczestniczyło w tej imprezie ok. 2 mln osób.
„Wszystkim uczestnikom, nie tylko tu we Wrocławiu czy na Dolnym Śląsku, ale w całej Polsce życzę wielu wrażeń, dobrej lekcji edukacji muzealnej, jak i również takiego pobytu, podczas którego doceni się także wszystko to, co się w muzeach zmieniło. I będzie się chciało przyjść po raz kolejny, także w innym towarzystwie” - powiedział Zdrojewski.
Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 r. W 2001 r. przekształciła się w imprezę o zasięgu ogólnoeuropejskim, w której udział bierze obecnie około 120 miast. W Polsce jest organizowana od roku 2003. Impreza odbywa się pod patronatem Rady Europy.
We Wrocławiu imprezę rozpoczęły szermiercze fechtunki. Dyrektor muzeum Maciej Łagiewski podkreślił, że Wrocław ma tradycje szermiercze, sięgające okresu renesansu, stąd pomysł, by to właśnie młodzi adepci tej sztuki walki promowali imprezę.
„Szermierczy fechtunek był nauczany we Wrocławiu nawet w gimnazjach, był też wizytówką korporacji studencki, stąd m.in. pomnik szermierza przed Uniwersytetem Wrocławskim” - dodał Łagiewski.
We Wrocławiu Noc Muzeów zaplanowało 61 placówek, w tym największe jednostki muzealne, jak i np. galerie, biblioteki, domy kultury, wrocławski oddział IPN.
W Muzeum Miejskim Wrocławia w Pałacu Królewskim widzom udostępniono wystawę „1000 lat Wrocławia” oraz wystawę czasową „Martin Helwig – śląski kartograf”. To ekspozycja o słynnym wrocławskim nauczycielu i kartografie, żyjącym w XXVI wieku.
W Muzeum Narodowym we Wrocławiu oprócz wystaw stałych udostępniono również czasową prezentację pt.„Jan Lebenstein”. Można na niej obejrzeć m.in. ilustracje tego autora do książki „Folwark zwierzęcy" G. Orwella i biblijnej Księgi Hioba.
Wrocławskie Muzeum Etnograficzne zaprosiło na nocną wyprawę do kraju Goldów i Oroczonów. To prezentacja o zorganizowanej ponad sto lat temu ekspedycji Stanisława Poniatowskiego na Syberię.(PAP)
ros/ mok/