W wieku 80 lat zmarł w Poznaniu rzeźbiarz, grafik, malarz i pedagog prof. Jan Berdyszak. Zasłynął jako twórca obrazów strukturalnych, których cykl zapoczątkował w 1965 roku.
„Był on wybitnym artystą, tworzył coś, co ja nazywam filozofią sztuki, a przy tym był człowiekiem niezwykle etycznym, prawym, ujmującym, obdarzonym wielką empatią” – powiedziała Anna Kochnowicz rzeczniczka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Twórca zmarł w czwartek wieczorem.
Prof. Berdyszak urodził się 15 czerwca 1934 roku w Zaworach. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w pracowni rzeźby prof. Bazylego Wojtowicza. W tym samym czasie podjął studia indywidualne na Wydziale Malarstwa. W latach 80. XX wieku był prorektorem poznańskiej uczelni artystycznej.
Od 1970 roku rozpoczął tworzenie prac z cyklu „Projekt wyobrażeń”, łączącego grafikę i rysunek. Od 1971 roku zaczęło go interesować szkło jako materiał rzeźbiarski. Zaczął powstawać cykl „Przezroczyste”. W latach 1973 – 83 pracował nad cyklem złożonym z autooffsetów „Studia po…”.
W 1989 roku rozpoczął kolejny cykl „Belki”, rok później pojawiły się pierwsze prace z cyklu „Passe-par-tout”, a w 1992 roku reinstalacje fotograficzne, dla których punktem wyjścia są fotografie własnych instalacji. W roku 2000 rozpoczął pracę nad cyklem „Reszty reszt”.
W 2014 roku jego prace zaprezentowano na wystawie „Horyzonty Grafiki” w Muzeum Narodowym w Poznaniu. (PAP)
rpo/ ls/