Cztery dni spotkań czytelników z autorami wypełnią V Warszawskie Targi Książki, które rozpoczęły się w czwartek na warszawskim Stadionie Narodowym. Podczas otwarcia targów ich Nagrodę Honorową - Ikara - przyznawanego za całokształt twórczości - odebrał Wiesław Myśliwski.
Odbierając statuetkę Ikara, Myśliwski zauważył, że postać Ikara nie ma skrzydeł, trzyma natomiast książkę. "Nie wiem, czy istnieje równowaga pomiędzy skrzydłami a książką" - zastanawiał się pisarz. "Ta wspaniała nagroda jest również nagrodą ostrzegawczą. Jak pycha wznosi nas za wysoko, to powinniśmy pamiętać, że słońce może spalić nam skrzydła" - powiedział Myśliwski.
Pisarz został poproszony o wygłoszenie formuły otwierającej targi, które są rekordowe pod względem liczby wystawców - do Warszawy przyjechało ponad 700 wydawców z Polski i 22 innych krajów, gościć na nich będzie około 650 autorów.
Wręczono też nagrodę Fundacji Kultury Polskiej "Za promocję polskiej książki w Świecie". Jej tegorocznym laureatem został tłumacz literatury polskiej na język turecki dr Osman Firat Bas. Absolwent Polonistyki Uniwersytetu Ankarskiego, doktor nauk humanistycznych, tłumacz Ambasady RP w Ankarze przetłumaczył m.in. "Medaliony" Zofii Nałkowskiej, opowiadania Bruno Schulza, wiersze Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. W tym roku wyjdzie jego przekład "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, tłumacz pracuje właśnie nad przekładem na turecki "Podróży z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego. W tym roku obchodzimy 600-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Turcją a Polską, tureccy wydawcy prezentują swoje książki na wspólnym narodowym stoisku.
Odbierając statuetkę Ikara, Wiesław Myśliwski zauważył, że postać Ikara nie ma skrzydeł, trzyma natomiast książkę. "Nie wiem, czy istnieje równowaga pomiędzy skrzydłami a książką" - zastanawiał się pisarz. "Ta wspaniała nagroda jest również nagrodą ostrzegawczą. Jak pycha wznosi nas za wysoko, to powinniśmy pamiętać, że słońce może spalić nam skrzydła" - powiedział Myśliwski.
Przyznano też nagrody w konkursie "Mistrz promocji czytelnictwa", w którym wyróżniane są najlepsze polskie biblioteki za "najlepsze praktyki biblioteczne" służące zwiększeniu zainteresowania książką, popularyzacji wiedzy oraz ułatwiające do niej dostęp.
W czwartek, pierwszego dnia targów, poznamy jeszcze tytuły książek nominowanych do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia oraz laureatów nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną i nagrody "Przecinek i kropka" dla książek dziecięcych.
Piątek będzie na targach Dniem Książki Akademickiej i Naukowej. Tego dnia planowany jest cykl wykładów pod patronatem Polskiej Akademii Nauk "Spotkania z nauką – Wszechnica PAN" z udziałem m.in. Michała Kleibera, Karola Myśliwca, Jerzego Bralczyka. W piątek wręczone też zostaną nagrody w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Nagrody Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą książkę techniczną o charakterze dydaktycznym oraz Nagrody Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.
Sobota na Warszawskich Targach Książki będzie Dniem Reportażu. Poprzedniego dnia - w piątkowy wieczór - poznamy laureata piątej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, a w sobotę na targach odbywać się będą spotkania autorskie z tegorocznymi finalistami nagrody. Z okazji 25-lecia wolnej Polski zaplanowano panel z udziałem dotychczasowych laureatów nagrody - Edem Vulliamy, Liao Yiwu i Jeanem Hatzfeldem.
W weekend po raz pierwszy na Warszawskich Targach Książki odbędzie się Rodzinny Weekend z Książką, z bardzo rozbudowanym programem atrakcji dla dzieci. Na tych, którzy przyjdą na targi w przebraniu Kaczora Donalda czy innych postaci z popularnych komiksów czekają nagrody. Osoba, która najlepiej odzwierciedli postaci z komiksu Rene Gościnnego o Asteriksie i Obeliksie wyjedzie do położonego pod Paryżem Parku Asteriksa. Na targach świętowane będą urodziny Kaczora Donalda, w programie których są warsztaty z rysownikiem Gianluco Paniello, konkursy i quizy wiedzy o Kaczorze Donaldzie, degustacja wielkiego tortu urodzinowego i konkurs dubbingu.
W niedzielę, w ramach odbywającego się w tym tygodniu Festiwalu Literatury dla Dzieci, odbędzie się zlot fanów Pippi. W programie spotkanie Stowarzyszenia Niesparowanych Skarpet i turniej podnoszenia konia. W strefie Narodowego Instytutu Audiowizualnego NInA prezentowane będą najpiękniejszych polskie animacje dla dzieci oraz adaptacje filmowe książek z zasobów Filmoteki Szkolnej PISF.
Patronem tegorocznych targów, którego wizerunek widnieć będzie na targowych biletach, będzie Tytus de Zoo z komiksu Papcia Chmiela. Został on twarzą akcji „Czytanie Uczłowiecza” prowadzonej przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020. W programie Pikniku Rodzinnego z Książką jest próba pobicia rekordu Guinnessa w malowaniu największej kolorowanki. Kontury postaci o wymiarach 20 na 40 metrów, które uczestnicy będą kolorować kredą na płycie stadionu, przygotowane zostaną wg projektu Papcia Chmiela.
Warszawskim Targom Książki towarzyszyć będzie Festiwal Komiksowa Warszawa, podczas którego będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski i zagranicy takich jak Hermann Huppen, Gianluca Pniello Tony Sandoval, Igor Baranko, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych, prelekcjach i wykładach. W ramach akcji "Książka za książkę" za papierowy egzemplarz książki przyniesiony na targi będzie otrzymać kupon do bezpłatnego pobrania ebooków ufundowanych przez PUBLIO, a w niedzielę portal Lubimy Czytać zorganizuje na targach akcję wymiany książek drukowanych.
Równolegle z Warszawskimi Targami Książki na stadionie odbywają się będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. (PAP)
aszw/ ls/