Emisja słynnego nagrania, na którym Joanna Szczepkowska ogłasza koniec komunizmu oraz flash mob Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego na stacji metra są w programie Festiwalu Kultury Polskiej, który w środę - pod hasłem "Re:wolucja gwiazd" - rozpocznie się w Lizbonie.
Impreza, wpisująca się w obchody 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, potrwa w stolicy Portugalii pięć dni. "Miasto opanowane zostanie przez wybitną reprezentację polskich artystów i ich nietuzinkowe projekty, z których każdy odda ducha kreatywności Polaków" - zapowiadają organizatorzy.
W środę 4 czerwca na największej lizbońskiej stacji metra Baixa-Chiado zaprezentowane zostanie pamiętne nagranie, na którym aktorka Joanna Szczepkowska ogłasza, iż 4 czerwca 1989 roku w Polsce skończył się komunizm.
Tego samego dnia, w godzinach porannego szczytu, w lizbońskim metrze odbędzie się wyreżyserowany przez artystę Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego flash mob z udziałem polskich studentów uczących się w Portugalii. Akcja nawiąże tematycznie do historycznych przemian w Polsce i najważniejszych postaci, którym zawdzięczamy wolność.
Impreza, wpisująca się w obchody 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności, potrwa w stolicy Portugalii pięć dni. "Miasto opanowane zostanie przez wybitną reprezentację polskich artystów i ich nietuzinkowe projekty, z których każdy odda ducha kreatywności Polaków" - zapowiadają organizatorzy.
Wyjątkowe atrakcje zaplanowano również na czwartek. "Jedna z najbardziej obiecujących projektantek młodego pokolenia, Alexandra Sulżyńska, założycielka marki Jolie Su, zrealizuje nagrania i sesję zdjęciową swojej nowatorskiej, inspirowanej kulturą romską kolekcji +Gypsy Puzzle+. Tłem jej działań będą lizbońskie tramwaje, z których codziennie korzystają dziesiątki tysięcy turystów i mieszkańców miasta" - informują organizatorzy festiwalu.
Punktem kulminacyjnym całej imprezy ma być spektakl "Re:wolucja gwiazd", interdyscyplinarny projekt z pogranicza nauki i sztuki, który w piątek i sobotę zaprezentuje toruńska grupa artystyczno-naukowa Instytut B61, pod wodzą animatora kultury i astronoma Jana Świerkowskiego.
Osoby, które chciałyby obejrzeć to przedstawienie, muszą najpierw zarejestrować się na stronie internetowej www.revolucao.pl; następnie, drogą mailową, otrzymają wskazówki, w którym konkretnie miejscu w Lizbonie odbędzie się zbiórka widzów wybierających się na spektakl - wyjaśnił w rozmowie z PAP Świerkowski.
Jak tłumaczył, spektakl będzie prezentowany łącznie osiem razy (przez dwa dni, cztery razy dziennie), a w każdej prezentacji weźmie udział ok. 50-osobowa grupa widzów. "Grupy te wyruszą z aktorami w tajemniczą, nieznaną podróż" - zapowiedział Świerkowski. Trzon spektaklu stanowić będą prace (performance i instalacje artystyczne) Stefana Kornackiego, laureata nagrody Talent Trójki w kategorii sztuk wizualnych (2012).
Podczas spektaklu "widzowie pod opieką przewodników wyruszą w niezwykłą podróż, w trakcie której poznają życie codzienne pracowników tajemniczego Instytutu B61 oraz obiekt ich badań, czyli Ewolucję Gwiazd - od narodzin z chaosu materii międzygwiazdowej, przez spokojną drogę na ciągu głównym, aż po wielką katastrofę - energetyczny wybuch supernowej" - zapowiedzieli organizatorzy festiwalu.
Na muzyczną część programu festiwalu złożą się koncerty polskich artystów w najważniejszym alternatywnym klubie Lizbony, Casa Independente. Wystąpią: specjalizujący się w muzyce alternatywnej zespół Domowe Melodie (w środę) oraz wykonawca piosenki autorskiej Mariusz Lubomski (w niedzielę).
Festiwal Kultury Polskiej "Re:wolucja gwiazd", który potrwa do niedzieli, to wspólna inicjatywa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Ambasady RP w Lizbonie oraz Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego. Kuratorem przedsięwzięcia jest Jan Świerkowski. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. (PAP)
jp/ dym/ jbr/