W Szczecinie rozpoczął się uroczysty koncert, który uświetni oddanie do użytku nowego gmachu Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza. Na nową siedzibę, która pomieści łącznie 1200 osób filharmonicy i szczecinianie czekali ponad 60 lat.
W programie koncertu inauguracyjnego znalazły się m.in. skomponowana specjalnie na tę uroczystość przez Krzysztofa Pendereckiego fanfara, utwór szczecińskiego kompozytora Marka Jasińskiego "Symfonia In principio", poemat symfoniczny patrona instytucji Mieczysława Karłowicza oraz Symfonia nr 9 Ludwiga van Beethovena. Ten ostatni utwór został wybrany przez szczecinian w specjalnym plebiscycie.
W inauguracji udział zapowiedział prezydent Bronisław Komorowski.
Piątkowy koncert jest pierwszym z kilku zaplanowanych pod wspólnym hasłem „forte. fortissimo. filharmonia”. W kolejnych dniach wystąpią także m.in. londyńska swingująca Pasadena Roof Orchestra, a także dwunastu wiolonczelistów Filharmonii Berlińskiej. W projekcie Just Szczecin japońskiego pianisty Makato Kuriya i polskiego saksofonisty Sylwestra Ostrowskiego zaprezentuje się Ewa Bem.
Nowoczesny biały gmach z licznymi stromymi dachami, nawiązujący do zabudowy średniowiecznej, stanął na miejscu dawnego Domu Koncertowego (Konzerthaus) - centrum muzycznego przedwojennego Szczecina. "Jestem przekonana, że to miejsce zafunkcjonuje, jako jedno z najważniejszych ośrodków muzycznych Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedziała w Szczecinie minister kultury Małgorzata Omilanowska. Według niej "przygraniczna lokalizacja Szczecina zdecyduje nie tylko o tym, że cała Polska będzie chciała przyjeżdżać tutaj na dobre koncerty", ale także przyciągnie melomanów z Niemiec i Skandynawii.
Gmach filharmonii zaprojektowało studio Barozzi-Veiga z Barcelony. W filharmonii znajdują się dwie sale koncertowe, które pomieszczą w sumie 1200 osób.
Budowa nowego gmachu filharmonii w Szczecinie rozpoczęła się w kwietniu 2011 r. Jej koszt to około 120 mln złotych, 40 mln zł to dofinansowanie unijne, reszta pochodziła budżetu miasta.
Filharmonia szczecińska powstała w 1948 r. i funkcjonowała wcześniej na piętrze w lewym skrzydle szczecińskiego magistratu, w przystosowanej do tego celu po wojnie auli. (PAP)
epr/ res/ ls/ jbr/