Przedstawienie scen tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy oraz wypędzenia kupców ze świątyni zainaugurowało w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolskie).
Bernardyn z kalwaryjskiego sanktuarium brat Kasjan, który czuwa nad przygotowaniami do misterium, powiedział PAP, że w postać Jezusa wcielił się brat Terencjan, kleryk III roku z kalwaryjskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Na grzbiecie osiołka przejechał on na szczyt wzniesienia w kierunku bazyliki Matki Bożej Anielskiej. Podczas misteriów symbolizuje ona świątynię jerozolimską.
Tradycja inscenizowania wydarzeń pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga początków XVII wieku, gdy rodzina Zebrzydowskich ufundowała klasztor Bernardynów.
Chrystusowi towarzyszyli apostołowie. Ich role tradycyjnie przypadają przewodnikom kalwaryjskim oraz wiernym. Mieszkańcy witali Zbawiciela, dzierżąc w dłoniach palmy. Na ustawionej przy bazyliką scenie wierni mogli obejżeć opisywane w Ewangelii wypędzenie kupców ze świątyni.
Przedstawienie scen wjazdu Chrystusa do Jerozolimy jest prologiem do misterium pasyjnego, którego zasadnicza część rozpocznie się w Wielką Środę. Wówczas wierni zobaczą Ostatnią Wieczerzę, zdradę Judasza i pojmania Jezusa. Kulminacja nastąpi w Wielki Piątek. W uroczystościach rokrocznie uczestniczy ponad 150 tys. wiernych.
Tradycja inscenizowania wydarzeń pasyjnych w Kalwarii Zebrzydowskiej sięga początków XVII wieku, gdy rodzina Zebrzydowskich ufundowała klasztor Bernardynów. Równolegle z klasztorem powstały Dróżki Męki Pańskiej, które przypominają miejsca święte w Jerozolimie. (PAP)
szf/ itm/