Gabriel Gietzky, Agnieszka Glińska, Igor Gorzkowski, Mikołaj Grabowski i Grzegorz Wiśniewski to reżyserzy nominowani w tym roku do nagród Feliksy Warszawskie. Nominacje ogłoszono w poniedziałek w Warszawie. Wręczenie teatralnych nagród stolicy - 28 października.
"Teatralny pejzaż Warszawy jest bardzo różnorodny (...) To wielka wartość życia teatralnego Warszawy" - mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej w Warszawie przewodnicząca jury Barbara Osterloff. Jak poinformował, członkowie jury - w celu nominowania artystów do tegorocznej edycji nagrody - obejrzeli ponad 70 warszawskich spektakli. W tym roku rozdanie nagród Feliksy Warszawskie odbędzie się po raz 15.
W kategorii najlepsza reżyseria nominację otrzymała Agnieszka Glińska za reżyserię spektaklu "Pożegnania" Stanisława Dygata w Teatrze Narodowym.
W tej samej kategorii nominowano również Gabriela Gietzky'ego, który wyreżyserował "Fazę Delta" Radosława Paczochy w Teatrze Powszechnym, Igora Gorzkowskiego za reżyserię "Burzy" Williama Szekspira w Studio Teatralnym Koło/Teatrze Ochoty, Mikołaja Grabowskiego, który wyreżyserował "Kto się boi Virginii Woolf?" Edwarda Albee'go w Teatrze Imka oraz Grzegorza Wiśniewskiego - reżysera spektaklu "Królowa Margot" wg Aleksandra Dumasa w Teatrze Narodowym.
O tytuły Feliksów Warszawskich, zgodnie z regulaminem konkursu, mogą się ubiegać tylko sceny warszawskie. Pierwsza edycja Feliksów odbyła się w sezonie 1998/99. Ich pomysłodawcą i fundatorem był Feliks Łaski, mecenas kultury z Londynu, zmarły w 2004 roku.
W kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca nominacje do nagrody przyznano: Iwonie Bielskiej za rolę Marthy w spektaklu "Kto się boi Virginii Woolf?" w Teatrze Imka i Edycie Olszówce za tytułową rolę w spektaklu "Klara" Izy Kuny w reż. Aleksandry Popławskiej w Teatrze Powszechnym.
Szansę na otrzymanie Feliksa w tej kategorii mają także: Wiktoria Gorodeckaja, która zagrała Małgorzatę w "Królowej Margot" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Narodowym, Justyna Sieńczyłło nominowana za rolę tytułową w spektaklu "Wiera Gran" Anny Burzyńskiej w reż. Barbary Sass w Teatrze Kamienica i Anna Smołowik za kreację Katarzyny Earnshaw w "Wichrowych wzgórzach" Emily Jane Bronte w reż. Kuby Kowalskiego w Teatrze Studio.
Piotra Fronczewskiego nominowano do Feliksa Warszawskiego w kategorii najlepsza pierwszoplanowa rola męska. Został doceniony za rolę Feuerbacha w "Ja, Feuerbach" Tankreda Dorsta w reż. Fronczewskiego w Teatrze Ateneum.
Marcin Hycnar otrzymał nominację w tej samej kategorii - za rolę Karola IX w spektaklu "Królowa Margot" w Teatrze Narodowym, a Szymon Kuśmider - za rolę Kasandra w "Paradach" w reż. Edwarda Wojtaszka w Teatrze Polskim. Nominowano też Łukasza Lewandowskiego za rolę Koczkariewa w "Ożenku" Nikołaja Gogola, w reż. Iwana Wyrypajewa w Teatrze Studio i Piotra Ligienzę, za rolę Liszaja w "Fazie Delta" w Teatrze Powszechnym.
Beata Fudalej, Dorota Landowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka i Joanna Żółkowska otrzymały nominacje w kategorii najlepsza drugoplanowa rola kobieca. W kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska nominowano: Bartłomieja Bobrowskiego, Piotra Cyrwusa, Wiesława Komasę, Krzysztofa Kowalewskiego i Grzegorza Małeckiego.
Pięciu artystów otrzymało także nominację dla początkującego aktora/aktorki/reżysera/reżyserki. Chodzi o artystów wykonujących swoją pracę maksymalnie trzeci sezon. Są to: Joanna Halinowska, Mateusz Król, Paweł Krucz, Dawid Ogrodnik i Natalia Sikora.
W skład tegorocznego jury wchodzą: Barbara Osterloff (przewodnicząca), Karolina Ochab (Nowy Teatr), Magdalena Zawadzka (Teatr Ateneum), Marcin Kwaśny (Teatr Kwadrat), Wiesława Niemyska (Teatr Narodowy), Grażyna Barszczewska (Teatr Polski), Maciej Karpiński (Teatr Powszechny), Ewa Błaszczyk (Teatr Studio), Piotr Szwedes (Teatr Syrena), Monika Kwiatkowska (Teatr Współczesny), Tomasz Grochoczyński (ZASP), Ewa Kwiecień (sekretarz jury).
O tytuły Feliksów Warszawskich, zgodnie z regulaminem konkursu, mogą się ubiegać tylko sceny warszawskie. Pierwsza edycja Feliksów odbyła się w sezonie 1998/99. Ich pomysłodawcą i fundatorem był Feliks Łaski, mecenas kultury z Londynu, zmarły w 2004 roku. Po jego śmierci nagrody funduje Towarzystwo Ubezpieczeń Allianz Polska. Konkurs organizuje co rok inny warszawski teatr - w tym roku są to Teatr Narodowy i Teatr Kwadrat. (PAP)
agz/ ls/