Harmonia Pastoralis z 1766 roku, czyli bożonarodzeniowa msza, z udziałem barokowych i ludowych instrumentów zabrzmi w czwartkowy wieczór w Jarosławiu (Podkarpackie) na XXII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni”.
Przed festiwalową publicznością w kościele Reformatów wystąpią wspólnie zespoły: Ritornello z Czech i Gregoriana ze Słowacji. Artyści zaprezentują mszę „Harmonia Pastoralis” jaką morawski kompozytor i franciszkanin Gregorius Zrunek napisał dla swoich współbraci w Uherskim Hradiszczu.
Rzecznik festiwalu Korneliusz Polit powiedział, że jest to dzieło na pograniczu muzyki „oficjalnej” i ludowej. Jak wyjaśnił, do jej wykonania mógł się włączyć każdy, stąd udział w niej różnych instrumentów, w tym ludowych.
„Muzyka była dla Franciszkanów tradycyjnym sposobem wielbienia Boga. Jako zakon żebraczy nie mogli obracać pieniędzmi potrzebnymi do zatrudnienia muzyków, dlatego też wynagrodzeniem dla organisty były posiłki, a do wspólnego wykonania mszy włączyć się mógł każdy ze swoim głosem lub instrumentem” - powiedział.
Zespół Gregoriana powstał w 2004 roku. W każdą niedzielę uczestniczy w łacińskich mszach świętych w katedrze św. Elżbiety w Koszycach na Słowacji. Raz w miesiącu organizuje „Completorium Cassoviense”, w czasie którego, oprócz dawnej liturgii, prezentowany jest koncert związany z bieżącym okresem liturgicznym. Członkowie zespołu to śpiewacy-amatorzy, którzy zdobywają swoje doświadczenie również w innych chórach. Repertuar zespołu obejmuje chorał gregoriański, średniowieczne i renesansowe utwory polifoniczne, a także współczesne utwory chóralne, komponowane przez współpracujących z zespołem twórców słowackich i zagranicznych. Zespół koncertuje w Koszycach i okolicznych miejscowościach.
Od 2013 roku Gregoriana współpracuje z instrumentalnym zespołem Ritornello, co po włosku oznacza mały powrót, refren, powtórzenie muzycznego fragmentu. Zespół Ritornello zajmuje się praktycznym studiowaniem oryginalnych źródeł: nut, instrumentów, obrazów oraz historycznych sposobów śpiewu i gry na instrumentach, tzw. maniery. W czasie koncertów używa historycznych instrumentów, a także własnych opracowań nut, które w większości nigdy dotąd nie zostały wydane drukiem.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni” rozpoczął się w niedzielę wieczorem i potrwa do następnej niedzieli, 24 sierpnia, gdy zakończy się poranną uroczystą mszą świętą gregoriańską. Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest msza jako podstawowa forma muzyczna, która była i nadal jest „zmieniającym się poprzez wieki, kraje i środowiska wehikułem treści podstawowych dla ludzkiej egzystencji”.
W ramach festiwalu publiczność wysłucha łącznie 8 koncertów. Odbywają się one w świątyniach Jarosławia, zazwyczaj wieczorami, ale będzie też jeden koncert nocny. Występują w nich artyści z Polski, Belgii, Włoch, Francji, Węgier, Słowacji i Czech.
W czasie festiwalu odbywają się także warsztaty chóru festiwalowego z udziałem profesjonalnych kantorów i publiczności. Zajęcia prowadzi kantor i kierownik chóru Ormiańskiej Katedry we Lwowie Andrij Szkrabiuk, znawca muzyczno-liturgicznych tradycji i form Kościołów Wschodu. Zwieńczeniem warsztatów będzie wspólne odprawienie mszy w sobotnie popołudnie w cerkwi greckokatolickiej.
Organizatorzy zapraszają chętnych również na warsztaty chorału gregoriańskiego, seminaria z udziałem artystów biorących udział w festiwalu oraz tańce przy muzyce tradycyjnej w Klubie Festiwalowym.
Jarosławski Festiwal Muzyki Dawnej odbywa się od 1993 roku. Jest jednym z nielicznych tego typu imprez w Europie. Odbywa się zawsze w sierpniu. Specjalnie opracowane programy koncertowe wykonywane są w zabytkowych kościołach Jarosławia, które – jak podkreślają organizatorzy – są świadectwem dawnego splendoru i historycznej wagi miasta, jak również jego wieloetniczności, różnorodności wyznań i obrządków. Natomiast sam festiwal nawiązuje do tradycji XVI i XVII-wiecznych jarmarków kupieckich i wielokulturowości miasta.
Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Muzyka Dawna”, które powstało w Jarosławiu w 1995 roku. Tworzą je przede wszystkim uczniowie szkół średnich i studenci. (PAP)
api/ dym/