Ponad 60 arcydzieł malarstwa z paryskiego Muzeum d’Orsay można oglądać po raz pierwszy w Rzymie. W salach Vittoriano przy Placu Weneckim wystawiono słynne obrazy Paula Gauguina, Edgara Degasa, Claude’a Moneta, Paula Cezanne’a i Vincenta van Gogha.
Na ekspozycji, która będzie otwarta do 8 czerwca, można podziwiać także prace Camille Pissarro, Georgesa Seurata.
Zgromadzenie na jednej wystawie w Wiecznym Mieście tak wielu dzieł impresjonistów i postimpresjonistów już uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku.
Zgromadzenie na jednej wystawie w Wiecznym Mieście tak wielu dzieł impresjonistów i postimpresjonistów już uznano za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku. To ogromna atrakcja na progu wyjątkowego sezonu turystycznego, w którym w najbliższych miesiącach we włoskiej stolicy spodziewanych jest kilka milionów osób, przede wszystkim tych, które przybędą na uroczystości Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, a także na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia.
Zaprezentowana została jednocześnie historia tego jednego z najważniejszych muzeów we Francji, założonego w 1986 roku w budynku zabytkowego dworca kolejowego. Pracami nad jego przekształceniem w siedzibę bezcennych zbiorów sztuki kierowała włoska architekt Gae Aulenti.
Na rzymskiej wystawie zabrakło tylko obrazów Henri de Toulouse-Lautreca, które znajdują się w d’Orsay. Dyrekcja placówki wyjaśniła, że jego prace należą do prywatnych kolekcji i jako takie nie mogą być wywożone poza Francję. (PAP)
sw/ zab/