Koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego stanowić będzie główny element obchodów Święta Wolności w Gdańsku. Jego utwory w kościele św. Jana w piątek wykonają m.in. Jacek Bończyk i Mieczysław Szcześniak. W tym roku przypada 10. rocznica śmierci barda Solidarności.
„Jacek Kaczmarski jest postacią symboliczną. Trudno byłoby znaleźć drugiego takiego barda, który tak dobrze czytałby dany czas i znajdował odpowiedź na to, co się wokół niego dzieje” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski.
Jego zdaniem, twórczość zmarłego 10 lat temu w Gdańsku artysty jest wciąż „skarbnicą, gdzie jest wiele do odkrycia”.
„Kaczmarski był absolutnie wyjątkowym artystą. To, że poeta chwyta za gitarę, żeby uzyskać dodatkową ekspresję, nie jest rzadkością, także poza Polską. Kaczmarski połączył jednak talent literacki z muzycznym. W przeciwieństwie do innych bardów, unikał jednoznacznego komunikatu do słuchaczy. W jego utworach była bogata polszczyzna, czasami też o charakterze satyrycznym” – dodał Zawistowski.
„Jacek Kaczmarski jest postacią symboliczną. Trudno byłoby znaleźć drugiego takiego barda, który tak dobrze czytałby dany czas i znajdował odpowiedź na to, co się wokół niego dzieje” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Władysław Zawistowski.
W piątkowym koncercie zatytułowanym „25 lat później” w Centrum św. Jana (mieszczące się w XIV-wiecznym kościele św. Jana – PAP) piosenki Kaczmarskiego wykonają: Arkadiusz Brykalski, Jacek Bończyk, Wojciech Brzeziński, Mirosław Czyżykiewicz, Mieczysław Szcześniak, Anna Srok-Hryń, Larry Okey Ugwu i Klementyna Umer.
Koncert poprowadzi poeta i autor tekstów piosenek Andrzej Poniedzielski.
W ramach imprez związanych z obchodami Święta Wolności i 10. rocznicy śmierci Kaczmarskiego w środę w Ratuszu Staromiejskim, siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury, odbędzie się także wystawa malarstwa.
Pokazanych na niej zostanie ok. 20 obrazów, głównie matki barda Anny Trojanowskiej-Kaczmarskiej. Prace te to np. portrety członków rodziny, w tym samego poety, oraz martwe natury. Na ekspozycji znajdą się także dwa obrazy Janusza Kaczmarskiego, ojca zmarłego 10 lat temu artysty.
Oprócz wernisażu wystawy, w środę w gdańskim NCK zaplanowano także projekcję filmu dokumentalnego o Kaczmarskim, a w czwartek dyskusję o jego twórczości z udziałem Antoniego Pawlaka, Andrzeja Kasperka i Wojciecha Stroniasa.
Pięć utworów Kaczmarskiego znajdzie się w repertuarze czwartkowego koncertu na carillonie kościoła św. Katarzyny w Gdańsku. Carillon to zespół co najmniej 23 dzwonów zestrojonych ze sobą w sposób umożliwiający wygrywanie na nich melodii. Umieszczany jest przeważnie na wieżach kościelnych.
Jacek Kaczmarski, poeta, pieśniarz, bard "Solidarności", zmarł 10 kwietnia 2004 r. w szpitalu w Gdańsku. Artysta od dłuższego czasu zmagał się z rakiem krtani. Miał 47 lat.
Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Karierę zaczynał w połowie lat 70. Był laureatem Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie oraz Piosenki Prawdziwej w Gdańsku. Pod koniec lat 70. występował w całym kraju na koncertach organizowanych przez ówczesną opozycję polityczną.
Od 1981 roku przebywał na emigracji, pracował między innymi w Radiu Wolna Europa, koncertował w Europie i Ameryce. Kilka lat przebywał też w Australii.
Popularność przyniosła mu pieśń "Mury". Twórczość Kaczmarskiego znalazła się na wielu płytach. Są wśród nich: "Mury", "Raj", "Muzeum", "Pochwała łotrostwa", "Wojna Postu z Karnawałem".
Pisał także książki, często zawierające wątek autobiograficzny, między innymi: "Autoportret z kanalią", "Życie do góry nogami", "Plaża dla psów" oraz "O aniołach innym razem". W 2001 wydany został "Napój Ananków", powieść o pracy w Radiu Wolna Europa. (PAP)
rop/ abe/