Wystawa „Dziesięć wieków sztuki Białorusi”, na której znalazły się m.in. prace urodzonego w Witebsku Marca Chagalla, została w czwartek otwarta w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku.
Zaprezentowano około 500 eksponatów - od czasów Bizancjum do współczesności - z 30 białoruskich muzeów oraz prywatnych kolekcji. W pierwszym dniu ekspozycji przez 10 godzin będzie można oglądać kopię krzyża Eufrozyny Połockiej, uznawaną za najważniejszą relikwię prawosławną na Białorusi.
Na wystawie miłośnicy sztuki będą mogli obejrzeć dwie prace Chagalla „Zielony pejzaż” i „Zegar na płonącym niebie”. Najdroższym eksponatem jest obraz Chaima Soutine’a „Ewa”, nabyty na aukcji w Sotheby’s za prawie 2 mln dol. Obaj słynni malarze urodzili się na terenie dzisiejszej Białorusi – Chagall w Witebsku, a Soutine w Śmiłowiczach.
Tylko na jeden dzień przywieziono z Połocka kopię krzyża Eufrozyny Połockiej, na co dzień przechowywaną w monasterze Przemienienia Pańskiego i św. Eufrozyny. Krzyż został zamówiony w 1161 r. przez córkę księcia połockiego Eufrozynę, uznawaną za patronkę Białorusi, ale w 1941 r. zaginął. Kopię wykonano w 1997 r.
Po raz pierwszy w Mińsku zaprezentowana zostanie książka pisarza i poety Symeona Połockiego z 1667 r. oraz jedyny na Białorusi egzemplarz Statutu Wielkiego Księstwa Litewskiego z 1588 r.
Wśród nowszych eksponatów znalazł się portret polskiego poety Tomasza Zana, urodzonego w Kochaczynie pod Orszą na terenie obecnej Białorusi, pędzla Walentego Wańkowicza.
Do najwcześniejszych eksponatów należy skarb z XII-XIII w. znaleziony w drugiej połowie XX w. pod Rohaczowem w obwodzie homelskim; w jego skład wchodzą srebrne monety oraz damska biżuteria.
„+Dziesięć wieków sztuki Białorusi+ to najważniejsza wystawa w tym roku, kiedy to Narodowe Muzeum Sztuki świętuje swoje 75-lecie” – podkreślił otwierając ekspozycję dyrektor muzeum Uładzimir Prakapcou.
Wystawa będzie otwarta do 10 lipca.
Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ mmp/ ro/