Ponad 200 różnego rodzaju wydarzeń artystycznych - widowisk, spektakli, wystaw, koncertów, happeningów - składa się na program Nocy Kultury, która odbywa się z soboty na niedzielę w Lublinie. W atrakcjach licznie uczestniczą mieszkańcy miasta i turyści.
Noc Kultury organizowana jest w Lublinie po raz ósmy. Zaplanowane tej nocy imprezy odbywają się w różnych placówkach kultury w mieście, ale także na scenach plenerowych czy na ulicach.
Tradycyjnie już Noc Kultury przyciąga wielu mieszkańców, na ulicach panuje ożywiony ruch, miejscami trudno się przecisnąć wśród widzów, zatrzymujących się przy koncertujących zespołach i solistach, kuglarzach czy sztukmistrzach chodzących po linie.
Miejsca niektórych wydarzeń są oznakowane ośmioma instalacjami lubelskiego plastyka Jarosława Koziary „Wieże/Totemy”, nawiązującymi do średniowiecznych wież strażniczych, z których przekazywano wiadomości. Po mieście jeździ „Autobus do sztuki”, zamieniony w mini-galerię. W samochodowym kinie wyświetlane są amerykańskie filmy drogi.
Kilkunastu artystów z kraju i zagranicy m.in. z Burkina Faso, Armenii, Francji i Niemiec zorganizowanych przez Arkadiusza Ziętka, poprowadzi w nocy ulicami Lublina „Karawanę bez granic”. Artyści z grupą lubelskiej młodzieży - która wcześniej brała udział w warsztatach – prezentować będą na ulicy swoje umiejętności w takich dziedzinach jak taniec z wachlarzami bojowymi, hula-hop, ewolucje na monocyklu, zabawy z piłką.
Na ścianie zabytkowego browaru przy ul. Bernardyńskiej grupa GameDev, złożona z programistów oraz grafików i malarzy, urządzi seans gier komputerowych. Będzie można tam uczestniczyć m.in. w specjalnie przygotowanych grach, nawiązujących do tego miejsca: „Pomocnik piwowara” i „Nocna zmiana w browarze”.
Podczas Nocy Kultury zainaugurowany będzie też projekt Magiczna Latarnia, czyli urządzenie klubu filmowego dla dzieci w wieku 6-12 lat. Na jednym ze skwerów w mieście pokazywane będą filmy, które poruszają wyobraźnię, a dzieci poznają przewodników po świecie filmu, z którymi potem będą się spotykać regularnie w Warsztatach Kultury w Lublinie.
Na ścianie domu przy ul. Farbiarskiej będzie natomiast wyświetlony film niemy z 1925 r. „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. Podkład muzyczny do filmu, na żywo, zagra Orkiestra AGD złożona z dzieci, które będą grały na sprzętach gospodarstwa domowego, pod okiem skrzypka i kompozytora Patryka Zakrockiego.
Do późna w nocy potrwa Centralna Bitwa Muzyczna rozgrywana na scenie ustawionej na skrzyżowaniu ul. Przemysłowej i Al. Unii Lubelskiej. W bitwie weźmie udział osiem zespołów z Lubelszczyzny, które będą parami rywalizować ze sobą, dając 15-minutowe występy. Publiczność wskaże zwycięzcę każdego pojedynku, który awansuje do następnej rundy. Najlepszy zespół zagra godzinny koncert o godz. 1 w nocy.
Jedną ze scen Nocy Kultury, zlokalizowaną na dziedzińcu zabytkowego Pałacu Sobieskich, objęła swoją kuratelą pianistka i wokalistka Gaba Kulka. W koncercie razem z artystką wystąpią m.in lubelscy instrumentaliści.
Podczas Nocy Kultury nie zabraknie koncertów muzyki poważnej, ludowej, folkowej. W kilku miejscach zorganizowane będą potańcówki. (PAP)
ren/ kop/ son/