Konkursy, wystawy, spotkania z językoznawcami, warsztaty teatralne oraz projekcje filmowe dla przedszkolaków, uczniów i studentów, zaplanowano podczas rozpoczynającego się w poniedziałek w Kielcach XXII Tygodnia Kultury Języka.
Celem sześciodniowej imprezy jest zainteresowanie dzieci i młodzieży poprawną polszczyzną.
„Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności w obszarach pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtuje postawy poprzez stwarzanie szansy uczestnictwa w kulturze +wysokiej+” - uważają koordynatorzy przedsięwzięcia ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ŚĆDN).
Poszczególne wydarzenia będą się odbywały przede wszystkim w szkołach i instytucjach kultury Kielc i okolic miasta.
Jak poinformowała Martyna Głębocka z ŚCDN, motywem przewodnim tegorocznego Tygodnia Kultury Języka jest hasło: „Wokół rocznic wybitnych ludzi regionu świętokrzyskiego”.
W 2014 roku przypada 430 rocznica śmierci poety Jana Kochanowskiego oraz „okrągłe” jubileusze urodzin: etnografa Oskara Kolberga (200), a także pisarzy - Adolfa Dygasińskiego (175), Stefana Żeromskiego (150), Kornela Makuszyńskiego (130), Jarosława Iwaszkiewicza (120) i Witolda Gombrowicza (110).
Wystawy i warsztaty związane z jubileuszami twórców, organizuje Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna i jej filie w całym regionie.
Młodzi ludzie będą rywalizowali w finałach konkursów: sprawności językowej, recytatorskiego - na podstawie twórczości autorów związanych z regionem, krasomówczego – dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ortograficznego.
Na seminarium „Gdy pasja w duszy gra”, uczniowie w niekonwencjonalny, skupiający uwagę odbiorców sposób, będą mogli zaprezentować swoje zainteresowania, występując na scenie Kieleckiego Centrum Kultury.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej dla najmłodszych z klas I-III szkół podstawowych, przygotowano konkurs plastyczny, dotyczący Koziołka Matołka – bohatera książek Makuszyńskiego. Także w bibliotece uczniowie razem z przedszkolakami będą poznawali dawne przyśpiewki ludowe i zabawy.
W Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” zaplanowano głośne czytanie bajek Stanisława Lema. Tam też odbędzie się dyskusja i warsztaty o nowoczesnym języku w e-mailach, esemesach i na internetowych czatach oraz zajęcia dykcyjne. Jak czytać logo i symbole z reklam dowiedzą się natomiast uczestnicy lekcji, przygotowanych przez Muzeum Zabawek i Zabawy.
W wojewódzkiej Bibliotece Publicznej o polszczyźnie będzie opowiadał prof. Andrzej Markowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei dr Stanisław Cygan z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, podczas spotkania w Instytucie Filologii Polskiej uczelni, opowie o nowym zastosowaniu gwar ludowych.
Na kieleckim uniwersytecie zaplanowano także spotkanie poświęcone problemowi funkcjonowania osób jąkających się. Można będzie skorzystać z bezpłatnych konsultacji logopedycznych.
Kino „Moskwa” zaprasza młodzież gimnazjów i szkół średnich na film „Kamienie na szaniec” (reż. Robert Gliński), a po projekcji – na spotkanie z kielczaninem Marcelem Sabatem, odtwórcą roli „Zośki”. Natomiast po wyświetleniu „Chce się żyć” (reż. Maciej Pieprzyca), odbędą się warsztaty poświęcone humanistycznym wartościom filmowym.
Szczegółowy program Tygodnia Kultury Języka można znaleźć na stronie internetowej: www. scdn. pl.
Impreza będzie się odbywała pod patronatami: Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Kielc oraz Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. (PAP)
ban/ dym/