Podczas 12. Warszawskich Targów Sztuki ponad 50 wyselekcjonowanych galerii oraz antykwariatów wystawi prawie 1000 dzieł sztuki, m.in. obrazy, rzeźby i obiekty antykwaryczne. Najdroższy obiekt wystawiony do sprzedaży to obraz Henryka Siemiradzkiego za 2 mln zł.
12. Warszawskie Targi Sztuki (WTS), które odbywać się będą od 10 do 12 października w zabytkowych przestrzeniach Arkad Kubickiego Zamku Królewskiego, są kolejną edycją w nowej formule, która została zapoczątkowana w zeszłym roku.
"Zależy nam, aby targi się rozwijały, aby polski rynek sztuki był dynamiczny i nie tak płytki, jak dotąd. Utrzymujemy podział na sztukę dawną i współczesną. Ostatnio zauważyliśmy wzrost zainteresowania sztuką współczesną i mały regres w obszarze sztuki dawnej - mówił podczas wtorkowej konferencji Piotr Lengiewicz z Domu Aukcyjnego Rempex, współorganizator wydarzenia.
"Zależy nam, aby targi się rozwijały, aby polski rynek sztuki był dynamiczny i nie tak płytki, jak dotąd. Utrzymujemy podział na sztukę dawną i współczesną. Ostatnio zauważyliśmy wzrost zainteresowania sztuką współczesną i mały regres w obszarze sztuki dawnej - mówił podczas wtorkowej konferencji Piotr Lengiewicz z Domu Aukcyjnego Rempex, współorganizator wydarzenia.
WTS są jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w kraju, które co roku gromadzi szerokie grono marszandów, kolekcjonerów, kuratorów oraz miłośników sztuki. Jednak - jak podkreślają organizatorzy - nie są jedynie wydarzeniem dla koneserów, ale także dla tych, którzy dopiero zaczynają się sztuką interesować, próbują poznać "sztukę inwestowania w sztukę" lub po prostu przyjemność sprawia im kontakt z dobrym malarstwem, rzeźbą, ceramiką czy tkaniną.
"Targi to jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć dzieła powstałe i w XVII wieku, i współcześnie. Tych dzieł jest w sumie blisko 1000" - podkreśliła w rozmowie z PAP Kama Zboralska, dyrektor programowy WTS. "Bogata jest reprezentacja tzw. klasyków współczesności, takich jak Nowosielski, Dróżdż, Brzozowski, Dobkowski, Modzelewski, Opałka, Abakanowicz, Sienicki oraz młodszych pokoleniowo, odnoszących już sukcesy twórców m.in. Stokłosy, Czycza, Leto, Surowca, Zbioka, Szwed, Malik, Dawidek, Malinowskiej, Wielek-Mandreli i Kochanek-Zbroi" - powiedziała Zboralska.
W tym roku na WST pojawią się też zdjęcia wybitnych fotografów takich jak: Witkacy, Rytka, Pierściński, Rolke, Świetlik i Niedenthal oraz młodych, utalentowanych artystów m.in. Anity Andrzejewskiej, Pawła Żaka i Kacpra Kowalskiego.
Obok czołowych galerii sztuki współczesnej z całej Polski w WTS wezmą udział goście zagraniczni, m.in. niemiecka galeria Schmalfuss z Berlina i Marburga, która zaprezentuje prace uznanych już malarzy i rzeźbiarzy, m.in. Olivera Czarnetty, Stefana Hoenerloha i Thomasa Kitzingera, a także antykwariusze z Londynu i Monachium.
W części antykwarycznej będzie można oglądać dzieła przedwojennych artystów. South Uist Asian Art specjalizująca się w sztuce japońskiej wystawi m.in.: drzeworyty, wyroby z brązu i laki oraz elementy uzbrojenia samurajskiego. Na stoisku Artykwariatu będzie do kupienia obraz olejny Jana Pietera Bruegla (1628-1684). Na świecie znanych jest tylko sześćdziesiąt obrazów tego artysty, przedstawiciela słynnej flamandzkiej rodziny.
Piotr Lengiewicz zwrócił uwagę na znaczenie edukacyjne targów sztuki. "Bardzo nam zależy na edukacji i dorosłych, i dzieci. Wiedza na temat sztuki jest niepokojąco niska, ważne jest zatem stworzenie pewnego nawyku obcowania ze sztuką a potem pewnie i kupowania obrazów czy rzeźb - i nie chodzi o nabywanie najmodniejszych, tylko takich, które nam się podobają".
Organizatorzy przygotowali warsztaty dla dzieci i dorosłych, którzy pod okiem Pracowni Kwadrat oraz znanych artystów, m.in. Andrzeja Pągowskiego, będą próbować swoich sił na polu twórczych inspiracji.
Targom towarzyszyć też będzie monograficzna wystawa zmarłego w maju tego roku Tadeusza Dominika, wybitnego malarza, rzeźbiarza, grafika i ceramika. "Te wszystkie obszary twórczości będą zaprezentowane na wystawie" - zapewnił uczestniczący w konferencji syn artysty Tomasz Dominik.
Podczas targów wyświetlane będą filmy Muzeum Utraconego, prezentujące polskie dzieła, które przepadły podczas II wojny światowej. Odbędą się również wykłady, m.in. poświęcony twórczości Andrzeja Wróblewskiego, który poprowadzi krytyk sztuki Jan Michalski. Wykład z Fotografii Kolekcjonerskiej poprowadzi Rafał Kamecki, kolekcjoner, właściciel portalu o sztuce Artinfo.pl. Stowarzyszenie Antykwariuszy Polskich zaprosiło z kolei Olgierda Jakubowskiego - kryminologa, doktoranta Instytutu Nauk Prawnych PAN do poprowadzenia wykładu Obrót dziełami sztuki w kontekście zmian w prawie Unii Europejskiej.(PAP)
abe/ mhr/