Debaty z humanistami poświęcone ludziom wolności, koncerty dedykowane ofiarom wojny w Syrii i prześladowanym chrześcijanom, projekcje filmowe i wystawa fotografii złożą się na Festiwal „Wolność i Pokój/ Freedom and Peace”, który w piątek rozpocznie się w Kielcach.
Impreza potrwa do 13 listopada. Organizatorem festiwalu jest kieleckie Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.
„Chcemy cieszyć się z naszej niepodległości ale jednocześnie zwrócić uwagę, że nasza wolność, pokój którym się cieszymy nie jest udziałem wszystkich ludzi na świecie. Stąd wspomnienie ofiar wojny w Syrii i chrześcijan, którzy są mordowani w różnych częściach świata. Chcemy zwrócić uwagę, jaką cenę płacą niektórzy za to, że pragną zostać przy swoich wartościach” – powiedział PAP prezes stowarzyszenia Bogdan Białek.
W ramach festiwalu zaplanowano cztery spotkania, poświęcone ludziom wolności. W piątek w Muzeum Dialogu Kultur o życiu i dorobku artystycznym Papuszy (prawdziwe nazwisko Bronisława Wajs) – poetki romskiej – będą rozmawiali m.in.: autorka książki o artystce Angelika Kuźniak i redaktor naczelna kwartalnika „Dialog-Pheniben”, przedstawicielka Stowarzyszenia Romów w Polsce, Joanna Talewicz-Kwiatkowska.
W sobotę w klasztorze oo. kapucynów odbędzie się pokaz filmu „Święty Franciszek i sułtan”, przedstawiającego wydarzenia z V krucjaty chrześcijan do Ziemi Świętej w XIII w. Brat Franciszek przyczynił się wówczas do zawarcia pokoju z mahometanami. Wprowadzenie wygłosi muzułmanin szajch Andrzej Ahmed Saramowicz, założyciel Szkoły Nauk Sufich w Warszawie.
We wtorek 12 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej zaplanowano prezentację książki „Zapukali do drzwi...” będącej zapisem rozmów gimnazjalistów i licealistów, z Polakami uhonorowanymi tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. W spotkaniu będą uczestniczyły członkinie Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu – osoby, które w czasie wojny zostały uratowane z Zagłady.
Także w bibliotece, w środę 13 listopada będzie miała miejsce „Lekcja wolności”, skierowana do młodzieży kieleckich szkół. Jej bohaterami będą: kurier Polskiego Państwa Podziemnego Jan Karski, przywódca powstania z getcie warszawskim Marek Edelman, jeden z przywódców opozycji w PRL Jacek Kuroń i legendarny lider Solidarności Lech Wałęsa. Spotkanie poprowadzi były minister edukacji narodowej Mirosław Sawicki wraz z małżonką Paulą Sawicką – szefową Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.
Jednym z festiwalowych wydarzeń będzie również debata pod hasłem „Skąd w człowieku dobro?” z udziałem m.in.: publicystów katolickich – Jana Turnaua i o. Jacka Prusaka, szajcha Ahmeda Saramowicza i rabina Stasa Wojciechowicza. Przygotowano także pokaz filmu dokumentalnego w reż. Sławomira Gruenberga „Santa Rosa. Odyseja w rytmie mariachi”. Obraz przedstawia losy polskich uchodźców, którzy w czasie II wojny światowej trafili z ZSRR do Meksyku.
Na Wzgórzu Zamkowym zaplanowano wystawę fotografii – swoistych interpretacji hasła „Wolność i pokój” – autorstwa studentów Katedry Fotografii Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.
Na festiwal złożą się także trzy koncerty. W Pałacu Biskupów Krakowskich – siedzibie Kieleckiego Muzeum Narodowego – odbędzie się koncert dedykowany ofiarom wojny domowej w Syrii. Wystąpią chóry: Szir Awiw Gminy Żydowskiej w Warszawie i kieleckiej Parafii Prawosławnej pw. św. Mikołaja oraz duet Sole et Luna – z repertuarem nawiązującym do mistycyzmu islamskiego.
Z kolei w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu zagra Tytus Wojnowicz z zespołem Collegium Musicum Sanctae Caeiliae. Ten występ będzie dedykowany pamięci chrześcijan, cierpiącym z powodu prześladowań na tle religijnym.
Główny koncert festiwalu zatytułowany „One world – One voice/ Jeden świat – Jeden głos” odbędzie się 11 listopada w Teatrze im. Stefana Żeromskiego. Wystąpią multiinstrumentalista jazzowy Włodzimierz „Kinior” Kiniorski i instrumentalistka zajmująca się muzyką klasyczną i „world music” Maria Pomianowska. Artyści prapremierowo zaprezentują swój projekt „Dwugłowy Smok”.
Festiwal zakończy w środę 13 listopada wieczorne spotkanie w Pałacu Biskupów Krakowskich, poświęcone pamięci zmarłego 28 października, pierwszego premiera III RP Tadeusza Mazowieckiego. Wezmą w nim udział m. in: przyjaciel i współpracownik b. premiera, Jacek Ambroziak, wieloletni redaktor naczelny miesięcznika „Więź” Zbigniew Nosowski oraz senator I i II kadencji z ramienia Komitetu Obywatelskiego i Unii Demokratycznej, prof. Stanisław Żak. (PAP)
ban/ ls/