Premierą filmu o polskiej poetce okresu międzywojennego Zuzannie Ginczance rozpoczął się w czwartek 19. Europejski Port Literacki Wrocław. W stolicy Dolnego Śląska w ciągu trzech dni zostanie zaprezentowana twórczość ponad 100 pisarzy z Polski i zagranicy.
Twórczość poetycka, barwne życie towarzyskie oraz tragiczne losy sprawiły, że Ginczanka stała się legendą przedwojennego życia literackiego w Warszawie. Poetka w 1936 r. opublikowała tomik „O centaurach”. W 1944 r. została rozstrzelana przez hitlerowców. W 1953 r. ukazały się „Wiersze wybrane”, a w 1991 r tomik „Udźwignąć własne życie”. W 2014 r. nakładem Biura Literackiego ukazał się zbiór 44 wierszy Ginczanki zatytułowany „Wniebowstąpienie ziemi”.
Twórczość Ginczanki - obok poezji Anny Kamieńskiej i Anny Świrszczyńskiej - będzie również tematem spotkania „Poezja polska od nowa”, które jest organizowane w ramach Europejskiego Portu Literackiego Wrocław.
Tuż po projekcji filmu odbył się panel dyskusyjny dotyczący poezji Ginczanki. Po nim zaś ma się odbyć audycja radiowa poświęcona zmarłemu w czwartek Tadeuszowi Różewiczowi. Wydarzenia poświęcone temu poecie znajdą się również w programie kolejnych dni festiwalu.
Jak podkreślił dyrektor wydawnictwa Biuro Literackie Artur Burszta, tegoroczną edycję festiwalu zdominują pytania o związki płci z literaturą. „Choć przygotowując dwa lata temu program i plan wydawniczy 19. edycji festiwalu nie przeczuwaliśmy, że wpiszemy się w ogólnonarodowy spór o płeć społeczno-kulturową, nierówności z nią związane czy obiegowe role odgrywane w życiu przez kobiety oraz mężczyzn” – mówił wcześniej Burszta.
Dyskusje poświęcone zagadnieniom gender w literaturze będą odbywać się podczas wieczorów prezentujących poezję pisaną przez kobiety i mężczyzn. Czytana będzie wówczas twórczość m.in. Justyny Bargielskiej, Martyny Buliżańskiej, Joanny Mueller, Wojciecha Bonowicza, Krzysztofa Jaworskiego czy Jacka Podsiadło.
Do Wrocławia przyjdą m.in. Ukraińcy Ołeksandr Irwanceć oraz Andrij Lubka. W programie znalazły się także prezentacje twórczości węgierskiego poety Imre Madacha oraz brytyjskiego pisarza Wystana Hugha Audena.
W ramach festiwalu odbędzie się również rozstrzygnięcie kilku konkursów, m.in. konkursu "Nakręć wiersz". Zadaniem jego uczestników było stworzenie etiudy filmowej, dla której kanwą był wybrany utwór poetycki.
Od pierwszej edycji w 1996 roku festiwal Port Literacki Wrocław gościł artystów z kilkudziesięciu krajów świata. Od trzech lat festiwal realizowany jest w ramach działań przygotowujących Wrocław do Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
Festiwal zakończy się w sobotę. (PAP)
pdo/ ls/