Plenerowe widowisko multimedialne „Zemsta Romea i Julii” będzie specjalną atrakcją przygotowaną na tegoroczną, czwartą edycję Nocy Poezji w Krakowie, która odbędzie się 4 i 5 października. Widowisko wyreżyserował Jerzy Zoń według scenariusza Bronisława Maja.
Jak powiedział na piątkowej konferencji prasowej poeta Bronisław Maj, widowisko jest połączeniem dramatów „Zemsta” oraz „Romeo i Julia”. "Oba utwory - wyjaśniał Maj - oparte są na podobnej fabule – w młodych buzują hormony, a w starych – nienawiść. W finale widowiska krakowski Rynek ma być wysadzony w powietrze". Wystąpią w nim aktorzy Teatru KTO, którzy wcielą się w postaci stworzone przez Aleksandra Fredrę i Williama Szekspira.
Maj przypomniał również, że w tym roku przypada 450. rocznica urodzin Williama Szekspira oraz 180. rocznica premiery „Zemsty” Aleksandra Fredry.
Po spektaklu na Rynku Głównym uczestnicy imprezy usłyszą wykonane przez Dorotę Miśkiewicz muzyczne aranżacje wierszy m.in. Wisławy Szymborskiej, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Antoniego Marianowicza i Grzegorza Turnaua.
Wśród licznych spotkań poetyckich warte szczególnej uwagi - zdaniem organizatorów - jest to dedykowane zmarłemu kilka miesięcy temu Tadeuszowi Różewiczowi. Odbędzie się ono w krakowskim magistracie z udziałem wybitnych współczesnych poetów polskich: Julii Hartwig, Ryszarda Krynickiego, Aleksandra Leszka Moczulskiego, Stanisława Stabry, Jana Polkowskiego. W spotkaniu wezmą udział też młodzi poeci, niedawno debiutujący.
„Chcemy pokazać poetów nieznanych, od których być może zacznie się coś zupełnie nowego w polskiej literaturze. Każdy kiedyś debiutował, i Stanisław Różewicz, i Wisława Szymborska, i Czesław Miłosz. Warto na debiutantów zwracać uwagę, warto im poświęcać dużo uczucia i uwagi, bo oni są najbardziej bezbronni wobec dzisiejszego rynku wydawniczego” – mówił poeta Bronisław Maj.
Z myślą o nieznanych poetach zorganizowano też konkurs na książkowy debiut poetycki. W tym roku jury nie przyznało pierwszej nagrody, a trzy wyróżnienia: Dorocie Nowak, Agnieszce Wiktorowskiej-Chmielewskiej oraz Annie Kaik. Spotkanie ze zwycięzcami odbędzie się w Klubie Pod Jaszczurami. Utwory laureatów zostaną opublikowane na stronie internetowej Nocy Poezji. Od przyszłego roku tomy laureatów będą wydawane w formie książkowej.
„Chcemy pokazać poetów nieznanych, od których być może zacznie się coś zupełnie nowego w polskiej literaturze. Każdy kiedyś debiutował, i Stanisław Różewicz, i Wisława Szymborska, i Czesław Miłosz. Warto na debiutantów zwracać uwagę, warto im poświęcać dużo uczucia i uwagi, bo oni są najbardziej bezbronni wobec dzisiejszego rynku wydawniczego” – mówił Maj.
W nocy z 4 na 5 października nie zabraknie poetyckich eksperymentów. Fundacja Korporacja Ha!Art przygotowała cykl spotkań z poezją wizualną, konceptualną, cyfrową, generowaną i animowaną, które odbędą się w m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK-u i w Cafe Szafe.
Na Kazimierzu z kolei, na ścianie kamienicy u zbiegu ulic Miodowej i Jakuba, będzie można zobaczyć pokaz poezji kinetycznej przygotowany przez Fundację Miasto Literatury. W filmie wykorzystano wiersze Czesława Miłosza.
Noc Poezji organizuje Urząd Miasta Krakowa we współpracy z krakowskimi instytucjami kultury, m.in. z Teatrem KTO. (PAP)
bko/ ls/