Koncerty, warsztaty i słuchowisko przygotowali organizatorzy tegorocznej odsłony Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą od 18 do 27 kwietnia m.in. w Muzeum Historii Żydów Polskich i Synagodze im. Nożyków.
Tegoroczna, szósta edycja Nowej Muzyki Żydowskiej rozpocznie się 18 kwietnia koncertem "Sztetl Warsze", który odbędzie się w Bemowskim Centrum Kultury "Art-Bem". Projekt, przygotowany specjalnie z okazji festiwalu, łączy muzykę i sztuki wizualne. Jak zapowiadają organizatorzy, stanowi próbę wykreowania nowatorskich interpretacji międzywojennej miejskiej muzyki żydowskiej, w której splatały się wątki z popularnych ówcześnie przebojów filmowo-rewiowych z tradycją żydowskiej muzyki ludowej. Koncertowi towarzyszyć będzie wizualizacja, stworzona z przedwojennych zdjęć Warszawy.
W projekcie "Sztetl Warsze" udział biorą: Radosław Polakowski (akordeon, skrzypce), Bartosz Nazaruk (perkusja), Piotr Janiec (tuba) i Paweł Szamburski (klarnet). Wizualizacje przygotowała Anna Drobiec.
23 kwietnia w Synagodze im. Nożyków festiwalowa publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncertu pt. "Modrzycer klan", w którym udział weźmie polsko-amerykańskie trio jazzowe w składzie: Alan Bern (akordeon), Ksawery Wójciński (kontrabas) i Paweł Szamburski (klarnet).
Inspiracją dla muzyków była muzyka chasydzka, tworzona od połowy XIX wieku przez członków rodziny Taub, znanych jako dynastia Modrzyc. Poczynając od Ezechiel Ben Cwi Hirsz Taub - cadyka z Kazimierza Dolnego nad Wisłą, pierwszego kompozytora w rodzinie - aż do zmarłego w 2006 r. cadyka Izraela Dana Tauba, rodzina obdarzona była niezwykłym talentem muzycznym, w swoich kompozycjach stworzyli muzyczną ilustrację filozofii chasydzkiej.
Następnego dnia w sali kina Palladium wystąpi francuska grupa Anakronic Electro Orkestra (AEO) wraz z amerykańską wokalistką Taron Benson. Powstała w Tuluzie w 2007 r. AEO szybko zdobyła sobie opinię jednej z najciekawszych formacji, prezentujących muzykę klezmerską. Członkowie grupy wywodzą się z różnych tradycji muzycznych - elektro, rocka czy hip-hopu - jednak połączyła ich fascynacja muzyką żydowską w wykonaniu takich artystów jak David Krakauer czy Socalled, pionier jidysz hip-hopu.
25 kwietnia, także w Palladium, Jorgos Skolias zagra z Oleś Duo w programie "Sefardix". Współpraca polskiego wokalisty greckiego pochodzenia z Marcinem Olesiem (kontrabas) i Bartłomiejem "Bratem" Olesiem (perkusja) zaowocowała albumem "Sefardix", wydanym w 2013 r. Podczas koncertu na tegorocznym festiwalu, muzycy zaprezentują utwory ze wspólnej płyty, a także nowe kompozycje pieśni greckich Żydów z przełomu XIX i XX w. Również na scenie Palladium, w polsko-izraelskim projekcie izraelski bard i poeta Zeev Tene, którego pieśń wykorzystano m.in. w filmie "Walc z Baszirem", spotka się z polskim zespołem Cukunft.
26 kwietnia festiwal przeniesie się do Muzeum Historii Żydów Polskich. Projekt "Schulz" zaprezentuje grupa Małe Instrumenty, wykorzystująca profesjonalne instrumenty muzyczne małych rozmiarów i muzyczne zabawki. Grupa zaprezentuje kompozycję, zainspirowaną "Sklepami cynamonowymi" Bruno Schulza.
Tego samego wieczoru, na scenie pojawi się Ola Bilińska - wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka tekstów. Przedstawi materiał z projektu "Libelid" - zaśpiewa żydowskie pieśni miłosne w języku jidysz. Akompaniować jej będzie kwartet w składzie: Michał Moniuszko (kontrabas), Kacper Szroeder (trąbka), Edyta Czerniewicz (wiolonczela), Katarzyna Kolbowska (harfa celtycka).
Organizatorzy tegorocznej edycji festiwalu przygotowali także spotkanie z pisarką Olgą Tokarczuk, która przeczyta fragmenty swoich "Ksiąg Jakubowych". Oprawę muzyczną zapewni gitarzysta Michał Zygmunt i wokalistka Nina Nu. Spotkanie odbędzie się 27 kwietnia w Muzeum Historii Żydów Polskich.
Szczegóły programu 6. edycji Festiwalu Nowa Muzyka Żydowska znajdują się na stronie internetowej imprezy, pod adresem www.nowamuzykazydowska.pl (PAP)
pj/ agz/