Przed wejściem do Galerii Łódzkiej odsłonięto w czwartek pomnik Ferdynanda Wspaniałego, bohatera książki Ludwika Jerzego Kerna i opartego na niej animowanego serialu produkcji łódzkiego Se-ma-fora. To dziewiąta rzeźba na szlaku "Łódź Bajkowa".
Pomnik przedstawiający Ferdynanda Wspaniałego, podobnie jak pozostałe na bajkowym szlaku, ma ok. 1,5 m wysokości i jest wykonany z brązu. Jego autorami są Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek.
Podczas uroczystości odsłonięcia rzeźby, syn autora postaci Ferdynanda Wspaniałego Krzysztof Kern powiedział, że pomnik psa znajdujący się w Łodzi może zostać uznany za "łącznik między Łodzią, Krakowem i Warszawą", czyli miastami, które w życiu jego ojca i rodziny odegrały największą rolę.
Syn twórcy ma nadzieję, że dzięki wykonanemu z brązu wizerunkowi Ferdynanda Wspaniałego osoby odwiedzające Galerię Łódzką będą przypominać sobie o wybitnym autorze. Krzysztof Kern powiedział również kilka słów na temat pierwowzoru Ferdynanda Wspaniałego.
Jak się okazało, była nim suczka należąca do rodziny Kernów, Farsa, która pewnego dnia położyła głowę na kolanach autora "Ferdynanda Wspaniałego" i zasnęła. Zainspirowało to Ludwika Jerzego Kerna do stworzenia postaci – psa, któremu przyśniło się, że stał się człowiekiem.
"Ferdynand Wspaniały" to kolejna z bajek wytwórni Se-ma-for, która doczekała się upamiętnienia w postaci mini-pomnika przedstawiającego głównego bohatera. Szlak "Łódź Bajkowa" jest inicjatywą zapoczątkowaną w październiku 2009 r. Wtedy na głównej ulicy Łodzi, Piotrkowskiej, odsłonięto pierwszą mini-rzeźbę, przedstawiającą Misia Uszatka.
"Miasto jest dumne z tego, że szlak składa się już z dziewięciu pomników. Mamy nadzieję, że już wkrótce będzie ich jeszcze więcej” – powiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Kolejnymi serialami, których bohaterowie dołączyli do bajkowego szlaku, były "Pingwin Pik-Pok", "Dziwny Świat Kota Filemona”, "Zaczarowany ołówek”, "Plastusiowy pamiętnik”, "Trzy misie”, "Przygód kilka Wróbla Ćwirka” i "Maurycy i Hawranek”.
"Miasto jest dumne z tego, że szlak składa się już z dziewięciu pomników. Mamy nadzieję, że już wkrótce będzie ich jeszcze więcej” – powiedział wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.
Docelowo szlak "Łódź Bajkowa" ma się składać z 17 rzeźb. Do dziewięciu istniejących pomników dołączyć mają kolejne, przedstawiające głównych bohaterów seriali "Kasztaniaki", "Kolorowy świat Pacyka", "Mordziaki", „Muminki", "Przygody misia Colargola", "Czarnoksiężnik z krainy Oz" i "Zajączek Parauszek" oraz filmu "Piotruś i wilk".
Serial „Ferdynand Wspaniały” został wyprodukowany przez łódzki Se-ma-for latach 1975–77 na podstawie książki o tym samym tytule. Opowiada historię psa, któremu śni się, że jest człowiekiem. Nakręcono siedem odcinków serialu.
Ludwik Jerzy Kern urodził się 29 grudnia 1920 r. w Łodzi. Debiutował w 1938 r. jako poeta w "Ilustrowanym Kurierze Codziennym" wierszem "Szukanie chwili". Po wybuchu II wojny światowej został przydzielony do Szkoły Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Studiował w PWST w Łodzi. Chciał być reżyserem, ale silniejsze okazało się dziennikarstwo. Całe swoje życie zawodowe - od 1948 do 2002 r. - związał z tygodnikiem "Przekrój", do którego wprowadził go Konstanty Ildefons Gałczyński.
Jako pisarz debiutował w 1953 r. tomem "Tu są bajki". Ludwik Jerzy Kern był mistrzem krótkich form literackich - autorem niezliczonych wierszy, fraszek, skeczy, anegdot, powiedzonek, książek dla dzieci, tekstów kabaretowych, tekstów piosenek, w tym wielu przebojów: "W kalendarzu jest taki dzień", "Nie bądź taki szybki Bill", "Cicha woda", "Lato, lato".
Był także tłumaczem, przekładał m.in. Isaaca Bashevisa Singera. Jest autorem kilkudziesięciu poetyckich książek dla dzieci, w tym jego najsławniejszej i tłumaczonej na wiele języków książki "Ferdynand Wspaniały".
Stworzył niezapomniane postacie literackie - obok psa Ferdynanda Wspaniałego - także Słonia Dominika i kapitana Ali. Był stałym i lubianym przez młodych czytelników współpracownikiem "Płomyka" i "Płomyczka".
Zmarł w październiku 2010 r. w Krakowie. (PAP)
jaw/ al/ gma/