Dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego jest kandydatem minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej na dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie. Jego powołanie na to stanowisko przewidywane jest 1 stycznia 2016 r.
Jak poinformował PAP w piątek rzecznik resortu kultury Maciej Babczyński, minister rozpoczęła już procedurę powołania Betleja na to stanowisko. Kadencja obecnej dyrektor muzeum Zofii Gołubiew kończy się 31 grudnia tego roku.
„Oficjalna część procedury jest w trakcie, ale poprzedziła ją część nieoficjalna, która jest za nami, bo oczywiście pani minister swoją decyzję konsultowała szeroko w środowisku naukowym i muzealniczym” - zaznaczył rzecznik.
Według niego przedstawiona przez Andrzeja Betleja koncepcja programowa działalności muzeum na najbliższe lata uznana została za wysoce satysfakcjonującą. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zgodnie z obowiązującą ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, zwróciła się o opinię do związków zawodowych działających w muzeum oraz właściwych stowarzyszeń.
Przewodnicząca Komisji Zakładowej NSZZ "S" w Muzeum Narodowym w Krakowie, kustosz Katarzyna Podniesińska nie chciała na razie komentować kandydatury nowego dyrektora. „Myślę, że jeszcze za wcześnie, będziemy nad tym pracować. Przede wszystkim jednak opinię najpierw powinna dostać pani minister” - powiedziała PAP przedstawicielka związków.
Jak poinformował Babczyński, Andrzej Betlej oficjalnie powinien objąć stanowisko dyrektora MNK 1 stycznia 2016 r., ale wcześniej będzie się wdrażać w nowe obowiązki pod okiem ustępującej dyrektor. „Pani minister chciałaby, aby nowy dyrektor przed objęciem stanowiska mógł zapoznać się z różnymi sprawami dotyczącymi muzeum (…), żeby korzystał z wiedzy dyrektor Gołubiew, aby to przekazanie nastąpiło płynnie” - zaznaczył.
Dr hab. Andrzej Betlej (ur. 1971 r.) od 2012 roku pełni funkcję dyrektora Instytutu Historii Sztuki UJ, który to pod jego kierownictwem stał się jedną z najlepiej rozpoznawalnych jednostek na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na sztuce polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Zajmuje się też architekturą XVIII wieku, grafiką ornamentalną oraz zagadnieniami szeroko rozumianego mecenatu artystycznego.
MKiDN ocenia, że Betlej jest osobą znaną w środowisku naukowym historyków sztuki: z jego inicjatywy powstała stała Konferencja Dyrektorów Instytutów Historii Sztuki w Polsce; jest członkiem Komisji Historii Sztuki PAU, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, a także Komitetu Ewaluacja Jednostek Naukowych. Pracował także w zespołach eksperckich Narodowego Centrum Nauki. Pełni również funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Modus. Prace z historii sztuki".
W czasie pracy na UJ zorganizował ponad dwadzieścia ekspedycji naukowych - na ziemie wschodnie dawnej Rzeczypospolitej, kilkanaście konferencji naukowych. Uczestniczył w 56 konferencjach naukowych (z referatem); w tym 12 międzynarodowych. Na swoim koncie ma 158 publikacji, w tym 5 pozycji monograficznych.
Zofia Gołubiew jest dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie od 2000 r. W Muzeum pracuje od 1974 r., od 1996 r. była jego wicedyrektorem do spraw naukowych. Z wykształcenia jest historykiem sztuki, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od nowego roku odejdzie na emeryturę. „"Uznałam, że czas na zmiany" – tłumaczyła PAP dwa tygodnie temu Gołubiew.
Za jej dyrekcji w MNK wyremontowano wiele oddziałów i otwarto nowe, jak Europeum i udostępnione ponownie po ponad 70 latach Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego. Urządzono nowe galerie i ogłoszony został międzynarodowy konkurs na modernizację gmachu głównego. Podczas remontu galerii w Sukiennicach Gołubiew zdecydowała, że zamiast zamykać dzieła sztuki w magazynach można pokazać je w innym miejscu - na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Placówka pod jej kierownictwem otrzymała szereg nagród zarówno za realizacje architektoniczne, jak i ekspozycje.(PAP)
rgr/ mhr/