Ilustrowana antologia legend warszawskich, dzieje odbudowy stolicy pióra jednego z jej architektów i publikacja z serii Plany Warszawy poświęcona planom miasta z 1912 r. - znalazły się wśród książek, jakie Muzeum Warszawy zamierza wydać jeszcze w tym roku.
"Od pewnego czasu staramy się odnowić naszą politykę związaną z wydawnictwami i mamy nadzieję, że to zaczyna być widoczne. Staramy się koncentrować na pozycjach, które wywodzą się z naszych zbiorów, uznawanych przez nas za niewyczerpane źródło tematów. Tej podstawowej działalności towarzyszą inne wydawnictwa opowiadające o fenomenie miasta" - podkreślił na środowej konferencji prasowej zastępca dyrektora Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś.
Placówce zależy na najwyższej jakości wydawnictw zarówno od strony naukowej, jak i graficznej i językowej. "Te publikacje mają aparat naukowy tak skonstruowany, by nie przeszkadzał w odbieraniu ich na kilku przynajmniej poziomach. Wierzę, że każde z nich jest w stanie przeczytać i profesor uniwersytetu i osoba, który rzadko lub niechętnie czyta" - powiedział Trybuś.
Jak zaznaczyła Małgorzata Mycielska z Redakcji Wydawnictw Muzeum Warszawy, placówka chce by z jej publikacji mogli korzystać różni odbiorcy. "Dlatego zależy nam, by były to materiały tworzone przez najlepszych historyków i specjalistów, opracowane tak, by były interesujące dla różnych osób. Dlatego portfolio wydawnictwa podzieliliśmy na serie" - relacjonował Mycielska.
"Od pewnego czasu staramy się odnowić naszą politykę związaną z wydawnictwami i mamy nadzieję, że to zaczyna być widoczne. Staramy się koncentrować na pozycjach, które wywodzą się z naszych zbiorów, uznawanych przez nas za niewyczerpane źródło tematów. Tej podstawowej działalności towarzyszą inne wydawnictwa opowiadające o fenomenie miasta" - mówił zastępca dyrektora Muzeum Warszawy Jarosław Trybuś.
Seria Biblioteka Warszawska jest skierowana do najszerszego grona odbiorców, zawiera teksty literackie, eseistykę, biografie czy opracowanie korespondencji. "Seria Plany Warszawy to nasze oryginalne przedsięwzięcie. Udało nam się skonsolidować specjalistyczną wiedzę i opracowanie źródeł z interesującą opowieścią o przedmiocie, bo każda książka dotyczy jednego przedmiotu - konkretnej mapy. Sporo książek wychodzi też poza seriami" - mówiła muzealniczka.
Wśród nowości wydawniczych zapowiadanych przez Muzeum na ten rok są "Legendy warszawskie. Antologia". Tworzyć ją będzie ok. 60 legend uporządkowanych według miejsc, których dotyczą. "W ciągu ostatnich 80 lat nikt nie wydał antologii tych legend. Publikacji będzie towarzyszył szkic o Warszawie, indeksy postaci, słownik pojęć i wspaniałe ilustracje. Na poziomie graficznym to książka dla dzieci, ale będzie tam sporo elementów, które zainteresują nie tylko dorosłych, ale i badaczy" - wyjaśniła Mycielska.
"Od kamienicy do muzeum. Historia siedziby Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta" Małgorzaty Popiołek to projekt związany z trwająca modernizacją Muzeum. "Ponieważ obchodzimy w tym roku 80-lecie istnienia chcieliśmy wydać książkę zbierającą liczne źródła dotyczące powstania muzeum jako instytucji, ale też istnienia w kamienicach na Starym Mieście" - opowiadała muzealniczka.
Kolejną planowaną pozycją jest "Trzynaście kamienic staromiejskich: strona Dekerta". To wydawnictwo źródłowe napisane przez Stanisława Żaryna, jednego z twórców odbudowy Starego Miasta. "To eseje pisane przez niego na bieżąco, redagowane przez pracownicę ówczesnego Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Hannę Szwankowską. Książkę wydano w 1972 r. Ale my dwa lata temu znaleźliśmy w archiwum jej rękopis z redakcją Szwankowskiej i postanowiliśmy to wydać po raz kolejny, bo książki już nie ma na rynku, a jest podstawowym źródłem dotyczącym odbudowy Starego Miasta. Będzie do tego nowe opracowanie naukowe i wstęp" - mówiła Mycielska.
Wydany ma zostać też "Plan niwelacyjny miasta Warszawy z 1912 roku Williama Heerleina Lindleya". "To plan zrobiony na potrzeby i pod kierunkiem Lindleya w ramach przeprowadzania prac wodociągowych w Warszawie. Opowiada o mieście w bardzo interesującym momencie. Z jednej strony to miejsce na rubieżach Rosji, tłamszone przez zaborcę, z drugiej fantastycznie rozwijające się gospodarczo, wielki plac budowy. Dołączony będzie też sam plan, opisany także w języku polskim, z nałożoną współczesną siatką ulic" - relacjonowała muzealniczka.
Na przyszły rok zaplanowano także wydanie publikacji albumowej "Rzeczy warszawskie" związanej z nową wystawą stałą zrewitalizowanego Muzeum. "Ekspozycja będzie oparta wyłącznie na obiektach i ta książka ma je pokazać w ich materialności oraz powiedzieć jak są związane z Warszawą i co mówią o jej historii" - powiedziała Mycielska.
Muzeum planuje także w 2018 lub na przełomie 2018 i 2019 r. wydać "Nową historię Warszawy". "Ma ona przedstawiać dzieje miasta wychodząc z perspektywy współczesnej, syntetyzując różne wątki i dziedziny od socjologii przez architekturę i urbanistykę po historiografię i wszystko, co się wiąże z funkcjonowaniem miasta od współczesności do jego początków" - relacjonowała muzealniczka.
W przyszłym tygodniu odbędzie się też premiera książki "Zofia Chomętowska. Albumy fotografki" wydanej przez Muzeum wspólnie z Fundacją Archeologia Fotografii. "Publikacja jest czymś w rodzaju życiorysu na bazie zdjęć, które Chomętowska robiła przez całe życie. A była bardzo nowoczesną fotografką, ponieważ robiła zdjęcia właściwie wszystkiemu co się działo dookoła. To taka fotobiografia bardzo interesującej osoby żyjącej w ciekawych czasach. Każdy z czterech tomów jest dopełniony przez esej badacza" - dodała Mycielska. (PAP)
akn/ par/