Wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka oraz szef działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej Wojciech Hoflik są wśród kandydatów na nowego dyrektora PISF, który będzie wyłoniony w konkursie.
Listę kandydatów zamieszczono na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Data rozstrzygnięcia konkursu nie jest jeszcze znana - wiadomo, że musi to nastąpić przed 2 października, gdy kończy się kadencja aktualnego dyrektora Instytutu, Agnieszki Odorowicz.
Pierwsze posiedzenie komisji powołanej do przeprowadzenia konkursu, która dokonała oceny formalnej nadesłanych zgłoszeń, odbyło się 10 czerwca. Komisja zakwalifikowała do drugiego etapu konkursu dziewięć osób.
Oprócz Magdaleny Sroki i Wojciecha Hoflika na liście znaleźli się: Tomasz Dąbrowski z organizacji Film Commission Poland, były wicedyrektor Instytutu Adama Mickiewicza Joanna Kiliszek oraz Dominique Lesage, któremu w 2007 r. powierzono stanowisko dyrektora wykonawczego Grupy TP ds. Kontentu (m.in. odpowiedzialność za koprodukcję filmów pełnometrażowych).
Na liście są też: tak jak Hoflik związana już z PISF Anna Sienkiewicz-Rogowska, która kieruje w Instytucie Działem Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji; producent filmowy Dariusz Wieromiejczyk; reżyser i producent filmowy Dariusz Zawiślak oraz były dyrektor generalny sieci Multikino Paweł Wachnik.
W powołanej przez minister kultury Małgorzatę Omilanowską 11-osobowej komisji konkursowej, która wybierze nowego szefa PISF, zasiadają: Andrzej Fidyk, Roman Gutek, Agnieszka Holland, Katarzyna Janowska, Robert Kijak, Borys Lankosz, Olgierd Łukaszewicz, Juliusz Machulski, Jakub Szurmiej, Andrzej Wajda i Krzysztof Zanussi.
Konkurs na nowego dyrektora PISF minister kultury ogłosiła pod koniec kwietnia. Komisja konkursowa ocenia kandydatów, uwzględniając ich przygotowanie teoretyczne, w tym profil wykształcenia, wiedzę i doświadczenie w dziedzinie kinematografii, wiedzę z zakresu finansów publicznych, administracji oraz przepisów prawa w zakresie kinematografii, znajomość języków obcych, znajomość europejskiego modelu wspierania kultury filmowej oraz zagadnień międzynarodowej współpracy w dziedzinie kinematografii, a także przedstawioną koncepcję rozwoju PISF.
Polski Instytut Sztuki Filmowej utworzono w 2005 r., a jego dyrektorem została Agnieszka Odorowicz. Kadencja dyrektora PISF, którego powołuje minister kultury po przeprowadzeniu konkursu, trwa pięć lat. Funkcję tę można pełnić nie więcej niż przez dwie kadencje. Odorowicz pełni funkcję szefa PISF już drugą kadencję. (PAP)
jp/ pz/