Dwupłytowy album z nagraniami Sinfonii Varsovii, zarejestrowanymi w 2015 r. i z nagraniami archiwalnymi Polskiej Orkiestry Kameralnej, ukaże się pod koniec stycznia 2016 r. Wydawnictwo związane jest z przypadającym w kwietniu jubileuszem Jerzego Maksymiuka.
Wydawnictwo stanowi artystyczny hołd, jaki swemu mistrzowi i wieloletniemu dyrygentowi składają artyści Orkiestry Sinfonia Varsovia. Tytuł albumu to "Maksymiuk/Sinfonia Varsovia - historia niezwykłej artystycznej przyjaźni spisana muzyką".
"Jest to pewien nostalgiczny powrót do początków orkiestry - powiedział PAP w środę Jerzy Maksymiuk. - W 1972 roku stanąłem na czele zespołu złożonego z członków Warszawskiej Opery Kameralnej, od 1973 nazywani byliśmy Polską Orkiestrą Kameralną. Pracowaliśmy ciężko i żarliwie. Przez ponad 10 lat występowaliśmy na najwspanialszych scenach świata. Trochę się zmęczyliśmy, ale przyszły nowe bodźce, nowe pomysły. W 1984 r. orkiestra zmieniła nazwę na Sinfonia Varsovia - Polska Orkiestra Kameralna. To o niej Yehudi Menuhin tak pięknie powiedział, że praca z tą orkiestrą dała mu tyle satysfakcji jak z żadną inną. I ta płyta jest dowodem tej artystycznej przyjaźni ludzi i orkiestr. Tak to widzę" - mówił Jerzy Maksymiuk.
Dwupłytowy album prezentuje zarówno nagrania archiwalne, poddane remasteringowi, jak i nowe interpretacje zarejestrowane w 2015 r. Doboru utworów dokonał Jerzy Maksymiuk. Na płytach znalazły się dzieła Debussy'ego, Prokofiewa, Bairda, Strawińskiego, Maksymiuka - w wykonaniu Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Maksymiuka i utwory Jarzębskiego, Bacewicz, Bacha, Rossiniego, Mozarta i Bartoka w wykonaniu Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Polską Orkiestrę Kameralną.
"Moim bohaterem numer jeden jest Debussy, na płycie znalazło się +Popołudnie Fauna+, choć właściwie wolałbym, aby to było +Jeux+ ostatnie napisane przez niego dzieło na orkiestrę. Strawiński to też mój bohater - wybrałem jego II Suitę z baletu Ognisty Ptak, i jest też +Elegia+ Bairda, którego bardzo lubię, oraz Symfonia +Klasyczna+ Prokofiewa. Prokofiewa nie lubię, ale po jednej, dwu nutach rozpoznaje się jego muzykę, styl, osobowość, choć tempa nie są najszybsze. Mój utwór +Ver per archi+ jest ostatni" - mówił Maksymiuk o swoim doborze kompozycji, które znalazły się na płycie.
Jerzy Maksymiuk opowiadał też o dawnej współpracy z Warner Classic, niegdyś EMI Classics. W 1977 r. otrzymał kontrakt płytowy EMI. "Kiedy pojawiliśmy się w firmie na nagraniach, właśnie ze studia wychodzili Beatlesi. Trzy panie z naszej orkiestry uległy takim emocjom, że musieliśmy opóźnić trochę nasze nagranie" - wspominał dyrygent.
"Propozycja wydania tego albumu wydała nam się najpiękniejszym prezentem dla naszego przyjaciela - Jerzego Maksymiuka, który w 2016 r. obchodzić będzie swoje 80. urodziny" - zaznaczył uczestniczący w środowej konferencji Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia. - W ten sposób orkiestra chciała podziękować mu za kilkadziesiąt lat muzycznej współpracy. Jednocześnie nowy album jest zapowiedzią naszych przyszłych wspólnych projektów, w tym jubileuszowego koncertu poświęconego Maestro, który odbędzie się w Filharmonii Narodowej 9 kwietnia 2016 roku".
"Jest to nie tylko piękne podsumowanie niezapomnianej muzycznej podróży, lecz także fonograficzny powrót do źródeł i początek kontraktu artystycznego Orkiestry Sinfonia Varsovia z Warner Music Poland" - zaznaczyła Maria Opałka z Classics Warner Music Poland.
Jerzy Maksymiuk to polski dyrygent i pianista. Urodził się 9 kwietnia 1936 r. w Grodnie. W latach 1970-72 był dyrygentem Teatru Wielkiego w Warszawie. Od 1072 r. prowadził zespół Warszawskiej Opery Kameralnej, który - od 1973 znany, jako Polska Orkiestra Kameralna. Orkiestra zyskała międzynarodową sławę. W 1984 orkiestra zmieniła nazwę na Sinfonia Varsovia - Polska Orkiestra Kameralna.
W 1973 Maksymiuk rozpoczął pracę z Wielką Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W roku 1975 dyrygował orkiestrą podczas finałowych przesłuchań na Międzynarodowym Konkursie im Fryderyka Chopina w Warszawie.
W 1979 wystąpił z Polską Orkiestrą Kameralną w Carnegie Hall, w Nowym Jorku, a w 1981 odbył z nią koncerty w Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. W latach 1983-93 kierował BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow. W 1990 debiutował na koncertach BBC Proms w Royal Albert Hall, w Londynie. Podjął też współpracę z English National Opera.
Jerzy Maksymiuk jest promotorem muzyki współczesnej. Przez wiele lat współtworzył "Warszawską Jesień", jako członek komisji repertuarowej Festiwalu.
Premiera albumu "Maksymiuk/Sinfonia Varsovia" zaplanowana jest na 29 stycznia 2016 roku. Wydawnictwo dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)
abe/ agz/