13 zespołów zaprezentuje się podczas IX Ogólnopolskiego Festiwalu Bluesowo-Rockowego im. Miry Kubasińskiej „Wielki Ogień” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Imprezę otworzy w piątek wystawa fotografii wokalistki i mulitmedialno-muzyczny spektakl, upamiętniający tę zmarłą przed 10 laty artystkę.
Trzydniową imprezę organizuję ostrowieckie Miejskie Centrum Kultury (MCK).
Festiwal zainauguruje wernisaż wystawy mało znanych fotografii, przedstawiających wokalistkę Breakoutu. Będą one prezentowane na ulicy noszącej imię Kubańskiej - prowadzi z Alei 3 Maja do Parku Miejskiego. Plenerowa wystawa zostanie potem przeniesiona do parku, gdzie będzie można ją oglądać przez całe lato.
„To 32 zdjęcia ze zbiorów prywatnych, m.in. syna Kubińskiej Piotra Nalepy i przyjaciół artystki. Komponując wystawę, starałam się pokazać na fotografiach przede wszystkim Mirę, a nie historię zespołu czy koncerty” – powiedziała PAP twórczyni wystawy, Jolanta Wiśniewska z MCK.
„Mira na obu brzegach tęczy" – to tytuł widowiska muzycznego, jakie po wernisażu będzie zaprezentowane w sali kina „Etiuda”. Tytuł spektaklu nawiązuje do debiutanckiej płyty Breakoutu „Na drugim brzegi tęczy", wydanej w 1969 r.
Utwory, które przed laty śpiewała „pierwsza dama polskiego bluesa”, przypomni łódzki zespół K.G. Band – Kubasińska z tą grupą koncertowała i nagrywała w ostatnich latach życia. Gościnnie z zespołem zaśpiewa Grażyna Łobaszewska. Muzykom będzie towarzysz gitarzysta jazzowy, Andrzej Chochół.
„Widowisko przypomni postać i utwory Kubasińskiej. Muzyce artystów, będą towarzyszyły pojawiające się na ekranie filmy z fragmentami klipów, wypowiedzi i wywiadów wokalistki, także z jej fotografiami” – powiedziała PAP Agnieszka Niedbała z MCK.
W sobotę i w niedzielę na scenie ostrowieckiego amfiteatru, zaprezentuje się 13 zespołów, zakwalifikowanych do Konkursu Młodych Wykonawców festiwalu. To grupy rockowe, bluesowe i prezentujące tzw. nowe brzemienia. Zagrają własne utwory i piosenki z repertuaru Kubasińskiej.
W jury konkursu zasiądą m. in. muzyk K.G. Band, były artysta zespołu Rezerwat Zbigniew Nikodemski i perkusista grupy KSU, Leszek Dziarek.
Ze specjalnymi koncertami podczas festiwalu wystąpią ubiegłoroczni laureaci przeglądu - białoruski zespół Landau oraz gwiazdy: grupa Ceti i Renata Przemyk.
Festiwal „Wielki Ogień” ma popularyzować muzykę bluesową i rockową, wspierać i promować zespoły muzyczne oraz upowszechniać dorobek artystyczny pochodzącej z okolic Ostrowca Kubasińskiej. Nazwa festiwalu, pochodzi od tytułu piosenki grupy Breakout z płyty „Ogień”, wydanej w 1973 r.
Mira Kubasińska urodziła się w 1944 r. w Bodzechowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego. Uczyła się i rozwijała swój talent muzyczny w Ostrowcu, m.in. w zespole pieśni i tańca Zakładowego Domu Kultury. Jako młoda wokalistka wygrała jedną z edycji audycji „Mikrofon dla wszystkich”.
Popularność zdobyła występując od 1965 r. z zespołem Blackout, przemianowanym później na Breakout, z którym nagrała swoje największe przeboje: „Na drugim brzegu tęczy”, „Poszłabym za tobą”, „Gdybyś kochał, hej”. W latach 70. występowała też solowo.
Po rozwiązaniu grupy, wokalistka wycofała się z estrady i pojawiała się na niej okazjonalnie. Później pracowała z wieloma zespołami bluesowymi, m.in. Kasą Chorych i Nocną Zmianą Bluesa a także z After Blues, K.G. Band i z otwocką grupą Bluesquad.
Kubasińska była pierwszą żoną nieżyjącego już współzałożyciela formacji Blackout i Breakout, gitarzysty i wokalisty Tadeusza Nalepy, nazywanego „ojcem polskiego bluesa”. Zmarła w 2005 r. w Otwocku. (PAP)
ban/ pz/