Do "Księgi olśnień", wydanej w Stanach Zjednoczonych antologii wierszy wybranych przez Czesława Miłosza, nawiązywać będzie program tegorocznego 4. Festiwalu Miłosza - ogłosili we wtorek organizatorzy. W Krakowie gościć będzie 20 poetów, m.in. Robert Hass, Ruth Padel, Julia Fiedorczuk i Wojciech Bonowicz.
Festiwal Miłosza potrwa od 14 do 17 maja. Nowością będą wydarzenia dedykowane dzieciom.
"Tegoroczna edycja Festiwalu inspirowana jest osobistą antologią poezji światowej Miłosza. Poprzez prezentację twórczości polskich i zagranicznych autorów dodajemy do tej antologii nowe rozdziały, próbujemy pokazać czytelnikom, coś co uważamy za wartościowe" - powiedziała PAP Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury, która współorganizuje festiwal.
Jak zaznaczyła, Miłosz jest patronem festiwalu, ale nie jest to wydarzenie poświęcone wyłącznie jego twórczości. "To święto poezji, na którym pokazujemy poezję światową z różnych kręgów kulturowych i językowych. Chcemy dyskutować o miejscu poezji we współczesnym świecie i jej użyteczności dla czytelników" - dodała.
"Tegoroczna edycja Festiwalu inspirowana jest osobistą antologią poezji światowej Miłosza. Poprzez prezentację twórczości polskich i zagranicznych autorów dodajemy do tej antologii nowe rozdziały, próbujemy pokazać czytelnikom, coś co uważamy za wartościowe" - mówiła PAP Olga Brzezińska, prezes Fundacji Miasto Literatury, która współorganizuje festiwal.
"Księga olśnień" to amerykańska wersja "Wypisów z ksiąg użytecznych" – antologii zawierającej wiersze z różnych epok literackich i krajów, wybrane i w znacznej części tłumaczone przez Czesława Miłosza, które noblista uznał za ważne dla odbiorców. Wiersze z "Księgi olśnień" zabrzmiały podczas wieczoru poetyckiego w ramach 2. edycji Festiwalu Miłosza w 2011 r. Nagrała je także wokalistka jazzowa Aga Zaryan.
Podczas tegorocznego Festiwalu Miłosza zaplanowano spotkania z autorami i tłumaczami poezji, koncerty, wystawy, dyskusje panelowe oraz wieczory poetyckie. Pojawią się nowe tłumaczenia i wydania wierszy gości zagranicznych.
Publiczność spotka się m.in. z amerykańskim poetą i tłumaczem wierszy Miłosza na język angielski Robertem Hassem, pra-pra-prawnuczką Karola Darwina, brytyjską poetką i dziennikarką zaangażowaną w obronę praw zwierząt Ruth Padel, poetką i tłumaczką Julią Fiedorczuk i poetą Wojciechem Bonowiczem.
Nowością będzie pasmo "Miłoszek" dedykowane najmłodszym, a przygotowywane wspólnie z Festiwalem Literatury dla Dzieci.
Poza głównym nurtem festiwalu skupionym wokół "Księgi olśnień" zaplanowano pasmo poświęcone haiku – gatunkowi poezji japońskiej. W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Haiku, z udziałem specjalistów tego gatunku z kilkunastu krajów świata.
Czytelnicy będą się mogli spotkać z tegorocznym laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta – Ryszardem Krynickim, a w ramach współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej podczas festiwalu ogłoszone zostaną nazwiska nominowanych do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Festiwal, którego patronem jest zmarły w 2004 r. noblista, odbywa się w Krakowie od 2009 r., co dwa lata. Każda z jego edycji nawiązuje do wybranego wątku z twórczości Czesława Miłosza. Pierwsza odsłona była poświęcona "Zniewolonemu umysłowi", podczas drugiej tematem była "Rodzinna Europa", w trzeciej edycji inspiracją do wydarzeń i dyskusji był esej "Ziemia Ulro".
"Poezja zajmuje bardzo ważne miejsce w pejzażu kultury Krakowa. Festiwal Miłosza to najważniejszy w Polsce międzynarodowy salon poezji, wyrastający jeszcze z tradycji spotkań Poetów Wschodu i Zachodu – organizowanych przed laty pod patronatem obojga noblistów: Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza” - podkreśliła dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego Izabela Helbin.
Organizatorem tegorocznego Festiwalu Miłosza są: KBF i Fundacja Miasto Literatury. Projekt jest współfinansowany przez gminę oraz resort kultury i dziedzictwa narodowego. (PAP)
wos/ pz/