Promocja albumu z obrazami malarstwa monachijskiego oraz weekend monachijski - to wydarzenia, które odbędą się w Suwałkach w związku z rokiem malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Obchody wydłużono do lutego br. Początkowo zakładano, że potrwają one do końca 2015 roku.
Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. W 2015 roku przypadała 100. rocznica jego śmierci.
Obchody, których pomysłodawcą jest Muzeum Okręgowe w Suwałkach, rozpoczęły się 15 lutego - w dniu śmierci artysty i tego dnia też się zakończą - powiedział PAP dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski. Mówił, że wydłużenie obchodów związane jest z realizacją pomysłów, które zrodziły w ubiegłym roku, a teraz będą miały swój finał. Zdaniem dyrektora, dzięki tym obchodom Wierusz-Kowalski jest coraz bardziej rozpoznawalny nie tylko w środowisku muzealno-historycznym, ale też wśród mieszkańców Suwałk.
W grudniu otwarto w muzeum wystawę "Monachium Alfreda Wierusza-Kowalskiego", która ma przybliżyć oglądającym miasto, w jakim żył i tworzył malarz, a także inni polscy artyści. Prezentowane są na niej fotografie, listy, obrazy i dokumenty należące do polskich artystów ze szkoły monachijskiej. Brzozowski powiedział, że ta wystawa jest opisowa, pokazuje środowisko, w jakim żył Wierusz-Kowalski, a tym samym zamyka wystawy w ramach roku artysty.
Mówił, że pierwsza wystawa, na której pokazywane były drzeworyty Wierusza-Kowalskiego, miała przybliżyć twórczość malarza. Następnie na wystawie "Egzotyczna Europa" prezentowano obrazy polskich monachijczyków m.in. Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Józefa Brandta, Jacka Malczewskiego, Juliusza Kossaka, Józefa Chełmońskiego, Stanisława Witkiewicza (ojciec), Włodzimierza Łosia. Brzozowski powiedział, że była to jedna z największych i najciekawszych wystaw dotyczących obrazów polskich monachijczyków prezentowanych po wojnie.
W tym roku odbędzie się promocja albumu "Egzotyczna Europa", który oprócz kopii obrazów prezentowanych na wystawie, będzie zawierał też teksty o malarstwie monachijskim. Zaplanowano też weekend monachijski. Brzozowski mówił, że w planach jest też m.in. otwarcie wystawy dotyczącej Wierusza-Kowalskiego i jego rodziny w Koninie, a następnie w Mińsku.
W Muzeum w Suwałkach od ponad dwóch lat można oglądać też stałą wystawę poświęconą Wieruszowi-Kowalskiemu. Prezentowane są tam obrazy, meble z atelier artysty, szkice i fotografie. (PAP)
swi/ mow/