Rozpoczyna się 25. Ogólnopolski Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu". Na jego inaugurację widzowie obejrzą film "Nadejdą lepsze czasy" w reż. Hanny Polak. Środowemu otwarciu towarzyszy wernisaż wystawy "Człowiek w nieskończoności zapisu" poświęconej twórczości Zofii Rydet.
Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" to jeden z najstarszych polskich festiwali twórczości dokumentalnej; organizowany jest w Łodzi od 1990 roku. Prezentowane są na nim filmy dokumentalne o współczesności i jej problemach.
W tym roku o Grand Prix festiwalu rywalizuje 29 obrazów. Ocenia je jury, złożone z wybitnych osobowości polskiej kinematografii: producentka filmowa m.in. oscarowego filmu "Ida" Ewa Puszczyńska, reżyser i scenarzystka Maria Zmarz-Koczanowicz, trzykrotny zdobywca Grand Prix "Człowieka w Zagrożeniu" reżyser Paweł Łoziński oraz reżyser scenarzysta i producent Wojciech Kasperski.
Imprezę, która odbywa się w Muzeum Kinematografii w Łodzi, otworzy obraz "Nadejdą lepsze czasy" opowiadającym o jedenastolatce żyjącej na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą, a które oficjalnie nie istnieje. Teren jest ogrodzony i pilnowany, a mimo to żyje tam mała społeczność. Film był już nagradzany na Docs Against Gravity, w Amsterdamie i Monachium.
W trakcie trwającego do 28 listopada festiwalu widzowie będą mogli obejrzeć m.in. obraz o niesłyszącej romskiej dziewczynce, która odnajduje sens życia w tańcu "Królowa ciszy" Agnieszki Zwiefki, "K2. Dotknąć nieba" Elizy Kubarskiej - o ludziach podążających śladem swoich rodziców - zmarłych himalaistów czy zrealizowany przez Zmarz-Koczanowicz portret "Michnik. Bądź realistą, chciej niemożliwego”.
Trzy pokazy specjalne dotyczyć będą tematyki żydowskiej: "Miejsce urodzenia" Pawła Łozińskiego, które jest powrotem do opisania relacji polsko-żydowskich czasów wojny, "Mój tata Gene Gutowski" Adama Bardacha o życiu ocalałego z Holokaustu producenta filmów Romana Polańskiego oraz "Boris Dorfman. A Mentsch” - uznany za najlepszy film o tematyce żydowskiej ubiegłorocznego festiwalu.
Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa "Człowiek w nieskończoności zapisu", która stanowi dialog Andrzeja Różyckiego - zwycięzcy pierwszego "Człowieka w Zagrożeniu" z twórczością Zofii Rydet.
Filmy powalczą o Grand Prix - statuetkę Białej Kobry oraz nagrodę ufundowaną przez Miasto Łódź, Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Nagrodę "Cierpliwe oko" im. Kazimierza Karabasza, Nagrodę im. Aleksandra Kamińskiego. Fundatorami nagród jest też Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense i Uniwersytet III wieku im. Heleny Kretz.
Wśród dotychczasowy laureatów festiwalu są m.in. Jacek Bławut, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Beata Januchta, Ewa Straburzyńska, Marcin Koszałka i Marta Minorowicz. (PAP)
jaw/ agm/ par