Projekt "Haśka. Poświatowska in art" popularyzujący dorobek artystyczny Haliny Poświatowskiej przygotowano w Częstochowie, rodzinnym mieście poetki, w 80. rocznicę jej urodzin.
Projekt poświęcony urodzonej 9 maja 1935 roku w Częstochowie poetce, został zaprezentowany we wtorek. Jego inauguracja odbędzie się w obchodzonym 21 marca Światowym Dniu Poezji, który przypada w sobotę.
Beata Cichoń z Urzędu Miasta w Częstochowie poinformowała, że w sobotę, w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbędzie się uroczysta gala finałowa 36. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. To jeden z najstarszych konkursów poetyckich - organizowany od 1974 r.
Galę finałową konkursu zakończy koncert Janusza Radka, który w części artystycznej premierowo zagra i zaśpiewa utwory skomponowane do wierszy Poświatowskiej. "+Kiedy U-Kochanie+, +Czekam Wytrwale+, +Scheila+ czy +Dobro+ zabrzmią wśród nowych autorskich kompozycji" - poinformował Urząd Miasta w Częstochowie.
"Także w sobotę, w samo południe, w sercu miasta, z wieży Ratusza Miejskiego będzie można usłyszeć odgłos bicia serca Poświatowskiej i głos poetki czytającej swoje wiersze. Natomiast po zmroku, za sprawą projekcji multimedialnej, Halina Poświatowska pokaże się mieszkańcom w oknie alejowej kamienicy, w której kiedyś mieszkała. Fani jej twórczości będą mogli wziąć udział również w nocnym zwiedzaniu Liceum Ogólnokształcącego im. Słowackiego, szkole, w której uczyła się pisarka" - poinformowała Cichoń.
Jak dodała miejski program obchodów powstał dzięki zaangażowaniu różnych miejskich instytucji oraz przy wsparciu wielu artystów. Jednym z jego elementów będą eksponowane w witrynach różnych placówek Alei NMP plansze z fragmentami utworów Poświatowskiej.
W dniach 8-10 maja, odbędzie się spotkanie z bratem poetki, występ solistek operowych oparty na wierszach poetki, przegląd filmów i promocja najnowszej książki o Poświatowskiej.
W kolejnych miesiącach zaplanowano też wystawy plastyczne, salony poezji, spektakl teatru tańca, finał konkursu poezji śpiewanej dla młodzieży, wykłady, spacer po Częstochowie śladami poetki.
Obchody potrwają do 11 października. Na ich zakończenie pokazany zostanie dokument o miejscach w Częstochowie, z którymi Poświatowska była związana. Dokument w reżyserii Michała Tkaczyńskiego, realizowany jest od lutego przy wsparciu Muzeum Częstochowskiego.
Koordynatorem projektu jest Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater".
Halina Poświatowska urodziła się 9 maja 1935 r. w Częstochowie. W jej twórczości przeplatają się motywy kruchości życia, miłości i śmierci; szkicuje portrety kobiet pragnących miłości i świadomych przemijania. Choroba serca nabyta w dzieciństwie naznaczyła piętnem całe jej życie. Skazała ją na długie leczenie, pobyty w szpitalach, uniemożliwiła regularną naukę.
W 1953 r. w sanatorium w Kudowie poetka poznała swego późniejszego męża Adolfa Poświatowskiego, który zmarł nagle na serce trzy lata później. W grudniu 1956 r. Poświatowska zadebiutowała na łamach "Gazety Częstochowskiej" wierszami "Szczęście" i "Człowiek z Annapurny".
Dzięki opiece prof. Juliana Aleksandrowicza, młodej poetce nie tylko udało się rozwinąć talent poetycki, ale również wyjechać na operację serca do USA. Skomplikowany zabieg na otwartym sercu pozwolił jej przeżyć jeszcze 9 lat. W tym czasie wydała m.in. zbiory wierszy pt. "Hymn bałwochwalczy", "Dzień dzisiejszy", "Oda do rąk".
Zmarła 11 października 1967 r. w Warszawie w wieku 32 lat, po drugiej operacji serca. Pochowana została na częstochowskim cmentarzu św. Rocha.
W rodzinnej Częstochowie jest wiele miejsc z nią związanych. W miejscu jej narodzin, przy ulicy 7 Kamienic, znajduje się tablica z wizerunkiem poetki i fragmentem jej wiersza. Natomiast przy ulicy Jasnogórskiej 23, gdzie wraz z najbliższymi mieszkała, urządzono Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej. Od kilku lat jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Częstochowie jest ławeczka z rzeźbą Poświatowskiej, autorstwa Roberta Sobocińskiego. (PAP)
ktp/ par/