70 młodych śpiewaków z 11 krajów weźmie udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, który rozpocznie się w sobotę i potrwa do 16 maja. Zwycięzca otrzyma 5 tys. euro.
Konkurs przeznaczony dla młodych śpiewaków jest najważniejszym punktem XVIII Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. W programie przedsięwzięcia znajdą się także dwa duże koncerty. Pierwszy z nich – II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera, pod dyrekcją Jose Cury – rozbrzmi w kościele Świętego Krzyża i poprzedzi sobotnią inaugurację festiwalu. Drugi – „Mała msza uroczysta” (La petite messe solenelle) Giaocchino Rossini, pod dyrekcją Macieja Tworka – odbędzie się 14 maja w bazylice św. Małgorzaty.
Jak poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej kierownik biura organizacyjnego festiwalu Liliana Olech, o pierwszą nagrodę – 5 tys. euro – powalczą śpiewacy z Białorusi, Chin, Niemiec, Rosji, Ukrainy, USA, Wielkiej Brytanii, Włoch i – po raz pierwszy – z Indii i Turcji. Najliczniejszą grupę stanowią studenci i absolwenci polskich akademii muzycznych.
Otwarte dla publiczności przesłuchania uczestników potrwają od niedzieli w Małopolskim Centrum Kultury Sokół. Najlepsi, wyłonieni w dwóch etapach, wystąpią w finale 15 maja. Wówczas 10-osobowe, międzynarodowe jury wskaże zwycięzców w kategoriach żeńskiej i męskiej. Wręczenie nagród oraz koncert laureatów odbędą się 16 maja.
Od tegorocznej edycji dyrektor artystyczną festiwalu jest śpiewaczka Małgorzata Walewska, która zastąpiła na tej funkcji pomysłodawczynię festiwalu prof. Helenę Łazarską.
Walewska podkreśliła, że festiwalowy konkurs ma służyć przede wszystkim młodym śpiewakom, dawać im szanse rozwoju talentu, możliwości spotkania ludzi, którzy mogą im pomóc w karierze. „Celowo unikam słowa +sukces+, bo dla mnie sukces jest konsekwencją, a nie celem. Jeżeli się dąży do doskonałości, (...) żeby być lepszym artystą, (...) to sukces przychodzi, a nawet jeśli nie jest to sukces +w pojęciu totalnym+, to i tak jest to sukces dla nas - bo robimy to, co kochamy i w czym znajdujemy wielką radość” – powiedziała dyrektor artystyczna.
Gościem XVIII festiwalu jest ceniony argentyński dyrygent Jose Cura. Według niego o sukcesie nie powinno się myśleć tylko jako o triumfie, ale i jako o „kontynuacji”. „Wszyscy chcemy odnieść sukces, ale nie wszyscy jesteśmy gotowi przyjąć odpowiedzialność za ten sukces. Skupiamy się na triumfie, a nie na tym, co będzie dalej. Wydaje się mi, że to jedna z naszych najpoważniejszych bolączek, chorób. Każdy chce osiągnąć sukces natychmiast, bez żadnej odpowiedzialności” – mówił Argentyńczyk i zwrócił uwagę na wartość takich miejsc jak Akademia Muzyczna w Krakowie, w której odbyła się wtorkowa konferencja. "W takich miejscach młodzi ludzie mogą się rozwijać, są wspierani i zachęcani".
Cura powiedział, że w czasie konkursów jurorzy oceniają nie tylko chwilę występu, która wcale nie jest sukcesem, ale tak naprawdę oceniają czy artyści mają potencjał, czy będą w stanie rozwijać się po konkursie. "W młodości widziałem wiele konkursów i znam wiele osób, które je wygrały, ale w tym momencie nie robią kariery artystycznej. Nie wystarczy więc wygrać konkurs, ważne jest to, co dzieje się później” – zauważył Argentyńczyk.
Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu odbywa się co dwa lata, od 1985 r. Organizuje go Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu we współpracy m.in. z krakowską Akademią Muzyczną.
Patronem honorowym festiwalu jest minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska.
Ada Sari (właściwie Jadwiga Szayer) urodziła się w 1886 r. w Wadowicach, a zmarła w 1968 r. w Ciechocinku. Była wybitną śpiewaczką operową, a także aktorką i pedagogiem. Dzieciństwo spędziła w Starym Sączu, którego jej ojciec był burmistrzem. Muzyki i śpiewu uczyła się w Krakowie, Wiedniu, Mediolanie. Jako śpiewaczka operowa występowała na największych scenach operowych świata, m.in. we Włoszech i USA. II wojnę światową spędziła w Warszawie, gdzie nauczała muzyki. Po wojnie wróciła na scenę operową, zaczęła też nauczać muzyki w Krakowie. (PAP)
bko/ dym/