Opera Krakowska przygotowuje spektakl rodzinny „Muzyka i magia”, którego premiera odbędzie się w piątek. Na najbliższe miesiące Opera zaplanowała jeszcze kilkanaście propozycji dla najmłodszych.
„Spektakle dla młodszej widowni są szczególnie ważną pozycją w repertuarze Opery Krakowskiej. To dzięki nim możemy edukować dzieci i młodzież. Na najbliższe miesiące przygotowaliśmy kilkanaście propozycji adresowanych do tej wymagającej grupy widzów” – powiedział dyrektor instytucji Bogusław Nowak.
Dodał, że premiera „Muzyki i magii” odbędzie się na Dużej Scenie, którą może obejrzeć trzykrotnie liczniejsza publiczność niż przedstawienia wystawiane zwykle dla dzieci na Scenie Kameralnej.
W „Muzyce i magii” znajdą się sceny z takich baśni jak Kopciuszek, Czerwony Kapturek i Królewna Śnieżka. Jednym z głównych bohaterów jest czarodziej Muzomagius (Andrzej Biegun), którego czarodziejskie sztuczki zakłóca potwór Bumtararam (Michał Kutnik).
Realizatorzy zwracają uwagę na słowa jednej z piosenek spektaklu: „Jest wiele teatrów na świecie bardziej i mniej poważnych, lecz najwspanialszym dla dzieci jest teatr wyobraźni”. „Dzięki magii muzyki możemy wprowadzać na scenę skrócone baśnie i motywy z bajek, a przez to poszerzać i rozbudzać dziecięcą wyobraźnię” – powiedział autor scenariusza i reżyser Wojciech Graniczewski.
Kompozytor muzyki Andrzej Zarycki dodał, że muzyka w spektaklu jest „narzędziem do uruchamiania wyobraźni, otwiera nowe miejsca i zdarzenia”. „Komponowana była (muzyka) od podstaw na bazie scenariusza. Będzie ona klasyczna, prosta i delikatna, tak aby łatwo trafiała do dzieci. Barwna i zwarta jeśli chodzi o formę, powinna być jak wiersz, tak by dzieci z łatwością mogły śledzić akcję baśni” – wyjaśnił kompozytor.
Spektakl muzyczno-teatralny „Muzyka i magia” jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży, a dorośli widzowie – jak zwrócili uwagę realizatorzy - odnajdą w przedstawieniu aluzje do „Burzy” Szekspira oraz liczne preteksty do rozmowy z młodzieżą na temat potęgi muzyki, która uruchamia wyobraźnię, a także na temat powracającego w baśniach motywu walki sprzeczności: piękna i brzydoty, dobra i zła.Spektakl dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dyrektor opery zapowiedział też, że w niedzielę odbędzie się setne „Spotkanie z artystą”. Jego gościem będzie Artur Ruciński, baryton występujący na najważniejszych scenach świata. Podczas spotkania obecni będą również Ewa Biegas – sopran i Wołodymyr Pankiv – bas. „Spotkania z artystą” organizuje od 10 lat Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej Aria. (PAP)
bko/ agz/