W Lipsku rozpoczęły się w czwartek Międzynarodowe Targi Książki. W tegorocznej edycji imprezy uczestniczy 2250 wystawców z 42 krajów, w tym z Polski. Nagrodę Księgarską Porozumienia Europejskiego otrzymał w tym roku niemiecki historyk Heinrich August Winkler.
Tematycznym punktem ciężkości lipskich targów jest tym razem problem uchodźców oraz zagrożenia dla wolności słowa na świecie.
Stowarzyszenie Niemieckich Księgarzy (Boersenverein des Deutschen Buchhandels) zaapelowało do autorów i wydawców, aby "angażowali się politycznie i osobiście dawali świadectwo".
"Potrzebna jest przeciwwaga wobec tych, którzy ciągle tylko stawiają polityczne żądania, nie proponując żadnych rozwiązań" - powiedział przewodniczący organizacji Heinrich Riethmueller, odnosząc się do wzrostu poparcia dla antymigranckich sił politycznych.
Odbierając nagrodę w środę wieczorem w Lipsku, Winkler opowiedział się za "rozsądną polityką azylową", która powinna jego zdaniem uwzględniać nie tylko "zdolność danego kraju do przyjęcia i integracji imigrantów, lecz także poparcie dla tej polityki w społeczeństwie".
77-letni historyk został wyróżniony za czterotomowe dzieło "Historia Zachodu". Nagroda Porozumienia Europejskiego związana jest z finansową dotacją w wysokości 20 tys. euro.
Winkler jest znany z krytycznego stosunku do putinowskiej Rosji. "Musimy rozmawiać z Rosją, jednak nie powinniśmy ulegać złudzeniu, że Rosja akceptuje nasz system wartości" - powiedział historyk w wywiadzie dla telewizji ARD.
Integralną częścią targów książki w Lipsku jest organizowany od 1992 roku festiwal „Lipsk czyta”. W ubiegłym roku w jego ramach odbyło się 3200 spotkań autorskich, w których uczestniczyło 3000 panelistów.
W tym roku niemieckie wydania swoich książek zaprezentują niemieckiej publiczności Stefan Chwin, Joanna Bator, Marcin Zaręba, Lidia Ostałowska, Brygida Helbig, Szczepan Twardoch i Tomasz Różycki.
W dyskusji o problemie uchodźców weźmie udział polski eurodeputowany Zdzisław Krasnodębski.
Na polskim stoisku przygotowanym przez Instytut Książki dostępne są nowości wydawnicze, najciekawsze książki dla dzieci i młodzieży oraz wybór przekładów polskich książek na różne języki, dofinansowanych przez Program Translatorski ©POLAND.
Lipskie targi uważane są za jedną z najważniejszych imprez wydawniczych w Europie. W Niemczech ustępują tylko odbywającym się na jesieni targom we Frankfurcie nad Menem. Organizatorzy spodziewają się co najmniej 250 tys. gości. Impreza w Lipsku potrwa do niedzieli.
Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)
lep/ ksaj/ ro/