Do 10 maja śląskie redakcje i dziennikarze mogą zgłaszać swoje ubiegłoroczne publikacje do regionalnego konkursu Silesia Press. Jego jedenastą edycję ogłoszono w czwartek w Katowicach.
Organizatorzy konkursu chcą nagrodzić najlepsze opublikowane w ubiegłym roku materiały o tematyce społeczno-kulturalnej i ekonomicznej. Chodzi o teksty prasowe, audycje radiowe i programy telewizyjne - nienagrodzone w innych konkursach dziennikarskich.
Zwycięzców Silesia Press wybiera jury, złożone ze znanych w regionie dziennikarzy, pod przewodnictwem uznanej reportażystki radiowej, laureatki prestiżowej nagrody "Prix Italia" Anny Sekudewicz z Polskiego Radia Katowice. Rozstrzygnięcie nastąpi 2 czerwca podczas gali w katowickim hotelu Monopol. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne – najwyższa to 4 tys. zł.
Inicjatorka konkursu, dziennikarka Maria Trepińska, podkreśla, że najważniejsze walory nagradzanych materiałów to przede wszystkim dziennikarski warsztat i profesjonalizm, które w dzisiejszym natłoku informacji często spadają na drugi plan – tym bardziej należy je promować i nagradzać. Istotną funkcją konkursu jest też integrowanie śląskiego środowiska dziennikarskiego.
Kryteria oceny materiałów konkursowych to m.in. ich znaczenie dla opinii publicznej, rzetelność oraz interesujące, indywidualne przedstawienie tematu. Formuła konkursu jest pojemna i pozwala na nagradzanie materiałów dotyczących różnych dziedzin życia.
Regulamin konkursu i informacje o jego poprzednich edycjach można znaleźć na stronie internetowej www.silesiapress.info. Zgłoszenia należy przesyłać na katowicki adres Stowarzyszenia Media dla Integracji Europejskiej, które jest organizatorem konkursu.
Inicjatywa ustanowienia regionalnej nagrody dziennikarskiej wyszła od dziennikarzy skupionych w tym działającym od kilkunastu lat stowarzyszeniu. Silesia Press należy do nielicznych w Polsce regionalnych konkursów dziennikarskich. Promuje dokonania dziennikarzy i ludzi mediów ze Śląska oraz tych, którzy podejmują ważne dla regionu i związane z nim tematy.
W ubiegłorocznej edycji konkursu zwyciężyła Ewa Kozik z katowickiego oddziału TVP. Jury nagrodziło ją za cykl 32 filmów dokumentalnych "A życie toczy się dalej" przedstawiający dalsze losy bohaterów reportaży sprzed lat. Wyróżnionym odcinkiem cyklu została "Ballada o Benkartku" o ostatnim śląskim fakirze.
W poprzednich edycjach wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. Marcin Zasada z Dziennika Zachodniego - za wywiad z literaturoznawcą prof. Krzysztofem Kłosińskim "Dla mnie śląskość jest mądrzejsza od pojęcia narodu", Violetta Rotter-Kozera z katowickiego oddziału TVP - za film dokumentalny "Please Find - Henryk Mikołaj Górecki" oraz Halina Szymura również z TVP Katowice - za film dokumentalny o wybitnym kardiochirurgu prof. Zbigniewie Relidze.
Organizujące doroczny konkurs stowarzyszenie powstało w kwietniu 2002 r. w Katowicach. Organizowało m.in. ogólnopolski konkurs artystyczny pt. "Z Europy do Europy: Unia Europejska i nasze starania o członkostwo w karykaturze" oraz prareferendum europejskie w Bieruniu.(PAP)
mab/ par/