Wykłady o świętych miejscach Serbów i alternatywnej kulturze Belgradu, seanse kina bałkańskiego i koncerty - to niektóre z wydarzeń, jakie złożą się na trwający od czwartku w Poznaniu VII Festiwal Kultur Regionów Europy.
Tematem tej edycji będzie kultura Serbii.„Serbia jest krajem stosunkowo mało znanym w Polsce, dlatego też w tym roku szczególnie chcieliśmy skoncentrować się na tym małym europejskim regionie. Serbia Centralna ma za sobą nie tylko bardzo burzliwą historię wojenną, ale przede wszystkim niezwykle żywą, pociągającą kulturę” – powiedziała PAP w imieniu organizatorów Elwira Wróbel z Domu Bretanii.
Na wydarzenie złożą się zarówno koncerty, warsztaty, jak i wykłady. Jednym z nich będzie prelekcja wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego dra Tomasza Kwoki, który opowie uczestnikom o „Świętych miejscach Serbów”.
„Naród serbski jest bardzo religijny i można powiedzieć, że ich całoroczne życie podporządkowane jest różnym religijnym świętom i pielgrzymkom. Wykład będzie opowieścią nie tylko o życiu duchowym Serbów, ale i o wadze miejsc świętych, o ich historii; o monasterach i cerkwiach ważnych w życiu religijnym całym kraju” – dodała Wróbel.
Uczestnicy będą mieli okazję poznać także „alternatywny Belgrad”. Podróżnik i twórca bloga masaperłowa.pl Dawid Mikoś przedstawi to miasto od zupełnie innej strony. „Nie będzie to stolica znana z przewodników, ani miasto najbardziej +okrzyczane+, ale właśnie alternatywne z tymi wszystkimi miejscami, gdzie się rozwija sztuka, w tym sztuka uliczna; kultura nieoficjalna, awangardowa. Młodzi ludzie podczas spotkania będą mogli poznać życie nocne mieszkańców Belgradu i to wszystko, czego nie znajdzie się w żadnych książkach” – dodała.
W poznańskim Kinie Muza odbędą się ponadto seanse współczesnego kina bałkańskiego. Wśród prezentowanych filmów znajdzie się m.in. obraz w reż. Miroslava Momčilovića „Śmierć człowieka na Bałkanach” oraz „Parada” Srdjana Dragojevića.
„Serbia, którą znamy kojarzy się zazwyczaj z filmami Emira Kusturicy, a my chcieliśmy pokazać tę prawdziwą, współczesną Serbię, tę, która jest zdecydowanie bliższa realiom. Jest więc +Parada+, która mówi o traktowaniu homoseksualistów w Serbii, +Śmierć człowieka na Bałkanach+, czarna komedia pokazująca prawdziwych ludzi w bardzo intymnym kontekście oraz +Kręgi+, czyli wciąż żywa w Serbii pamięć wojenna” – podkreśliła Wróbel.
Wielbiciele muzyki bałkańskiej będą mogli natomiast wziąć udział m.in. w koncercie Trio Balkan Strings, którzy wykonają utwory z tradycyjnego serbskiego repertuaru. W ramach festiwalu odbędą się także m.in. warsztaty tańców bałkańskich i specjalne warsztaty dla najmłodszych: o języku, piosenkach, życiu codziennym i tradycyjnych serbskich potrawach.
Jednym z wydarzeń będzie także debata nt. aktualnej sytuacji społeczno-politycznej w tym europejskim kraju. Jak podkreślił współorganizator wydarzenia Łukasz Piskorz z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Poznaniu jednym z tematów poruszanych podczas spotkania będzie m.in. kwestia uchodźców syryjskich w Serbii, o czym opowie dyrektor polskiego oddziału Amnesty International Draginja Nadaždin.
„Draginja jest Serbką, która urodziła się w Mostarze. W czasie wojny sama uciekała z rodzinnego miasta do Serbii, gdzie spędziła dwa lata podczas rządów Slobodana Miloševića. Wtedy też na własnej skórze odczuła jak żyło się w Serbii, kiedy ta objęta była embargiem ekonomicznym” – mówił Piskorz.
Jak dodał debata będzie opierała się i na tym, co w tych relacjach oficjalne i polityczne oraz tym, co społeczne – o relacjach między Serbami i Polakami.
„Jest wiele czynników, które nas łączą, jak np. pochodzenie, czyli przynależność do plemion Słowian. Wydaje się też, że mamy bardzo podobną mentalność i łączy nas np. kwestia gościnności. Przyjęło się, że to cecha narodowa Polaków, a okazuje się, że polska gościnność jest trochę zdystansowana, natomiast na Bałkanach nie ma żadnego problemu z ugoszczeniem zupełnie obcych ludzi” – podkreślił.
Zdaniem Piskorza największa różnica opiera się natomiast na stosunku do państwa rosyjskiego. „Dla Serbii Rosja jest najbliższym sojusznikiem, który zawsze stoi po serbskiej stronie. (…) Polska dyplomacja za każdym razem podkreśla jednak wsparcie dla Serbii w jej aspiracjach unijnych i wsparcie wizowe dla jej obywateli. Mimo to, relacje te nadal trzeba budować” – zaznaczył.
W debacie weźmie udział także dr Katarzyna Taczyńska z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Mirella Korzeniewska – Wiszniewska z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawiciel MSZ, który do kwestii wzajemnych relacji odniesie się także z perspektywy ministerstwa.
Wydarzenia festiwalowe odbędą się także w Koninie i Kaliszu. Tegoroczna edycja Festiwalu Kultur Regionów Europy potrwa do 25 października.(PAP)
ajw/ mhr/