"TRZY/MAM/KSIĄŻKI" - taki tytuł nosi konkurs na projekt czytelniczego „trójpaku” - zestawu książeczek dostosowanych do kolejnych etapów rozwoju małego dziecka, ogłoszony w czwartek przez Instytut Książki. Zwycięzców poznamy w grudniu.
Celem konkursu jest wyłonienie zestawu trzech książeczek dostosowanych do kolejnych etapów rozwoju dziecka - od niemowlaka do trzylatka.
"Tak jak odżywki i pieluchy przypisane są do wieku malca, tak i książki powinny odpowiadać rosnącym umiejętnościom dziecka. Czytelnicza +wyprawka+ niechby była stałym elementem niemowlęcego ekwipunku, równie ważnym jak pielęgnacyjne akcesoria, którymi krewni i znajomi zwykli obdarowywać młodych rodziców" - piszą organizatorzy konkursu.
W "trójpaku" zawarte mają być książeczki dla trzech przedziałów wiekowych - niemowląt, dzieci w wieku od 1 do 2 lat i dzieci do 3 roku życia. Objętość każdej z książek zestawu nie powinna przekraczać 32 stron.
Prace można zgłaszać do 30 października.
W jury zasiadać będą: Anna Maria Czernow - prezeska Polskiej Sekcji IBBY, partnera konkursu, Marta Lipczyńska-Gil - naczelna kwartalnika o literaturze dla dzieci i młodzieży „Ryms”, Joanna Olech – autorka i ilustratorka książek dla dzieci i młodzieży, Joanna Rzyska – pedagog, współwłaścicielka wydawnictwa Dwie Siostry, Krystyna Lipka-Sztarbałło – uznana ilustratorka, oraz Maria Deskur - dyrektor Pionu Książek Egmontu.
Werdykt jury zostanie ogłoszony do 6 grudnia 2015 roku na stronie internetowej Instytutu Książki. Nagrodzony autor lub zespół autorów otrzyma 25 tys. zł.
"Czytelnictwo zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko zacznie samodzielnie składać litery. Zanim wychowamy krzepkiego mola książkowego, przeprowadzamy go przez fazę czytelniczej poczwarki: oto malec mamle i oblizuje pierwszą lekturę, hipnotycznie wpatruje się w książkowy obrazek i do znudzenia powtarza prostą, rytmiczną frazę. Czytelnik in spe wypróbowuje moc mlecznych zębów na grzbiecie pierwszej książki i testuje wytrzymałość papierowych stron. Zasypia z lepkim policzkiem na okładce. Książka - ten tajemniczy fetysz - niepostrzeżenie staje się ważnym rekwizytem w dziecinnym pokoju. Książka rozwija umysł i emocje, zakorzenia w kulturze, formuje język i społeczne talenty dziecka. Chcemy, żeby tak właśnie było!" - zapowiada Instytut Książki. (PAP)
aszw/ ann/