Dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego, Fryderyka Chopina oraz Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia zainaugurowały w piątek trzydniowy XX Festiwal Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej.
Koncert otworzyły „Trzy utwory w dawnym stylu” Henryka Mikołaja Góreckiego, który w szczególny sposób był związany z bielskim festiwalem. Kompozytor przez wiele lat go współtworzył, a po śmierci wydarzeniu nadano jego imię. „Nie mam wątpliwości, że wielki sukces festiwalu oraz jego obecna pozycja i renoma to przede wszystkim zasługa prof. Góreckiego, który zgodził się patronować bielskiej imprezie” – powiedział prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.
W programie znalazły się też m.in. I koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina oraz utwór Wojciecha Kilara „Krzesany”, będący rodzajem poematu symfonicznego czerpiącego inspirację z muzyki góralskiej.
Na fortepianie podczas koncertu grał Amerykanin Kevin Kenner, który jako 17-latek zyskał uznanie jurorów podczas X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1980 r. Otrzymał m.in. nagrodę specjalną dla najbardziej obiecującego pianisty. Dziesięć lat później został uhonorowany drugą nagrodą w XII Konkursie Chopinowskim. Pierwszej jurorzy nie przyznali.
Jubileuszowa edycja festiwalu potrwa do niedzieli. Melomani wysłuchają m.in. utwory Bolesława Szabelskiego, Henryka Wieniawskiego i Karola Szymanowskiego. Wśród festiwalowych gości znajdą się najwybitniejsze postaci świata polskiej muzyki, w tym Jerzy Maksymiuk, Mirosław Jacek Błaszczyk, Adam Zdunikowski i Iwona Hossa.
„Jubileusz zapowiada się wyjątkowo. Usłyszymy to, co najlepsze w polskiej muzyce klasycznej. (…) Na finał zabrzmi monumentalne dzieło Krzysztofa Pendereckiego +Credo+ pod batuta samego profesora.” – powiedział prezydent Jacek Krywult.
Festiwal odbywa się rokrocznie jesienią. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w stolicy Podbeskidzia. Jego poprzednie edycje poświęcone były m.in. muzyce Lutosławskiego, Chopina, Kilara, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz i Preisnera. (PAP)
szf/ dym/