Zaliczany do czołowych reżyserów europejskich Aleksandr Sokurow, autor filmów "Rosyjska arka", "Faust", "Frankofonia", zdobywca Złotego Lwa w Wenecji, będzie gościem 9. Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską", który potrwa w Warszawie od 5 do 15 listopada.
Festiwal będzie organizowany w kinach Luna i Iluzjon.
"Niepodważalny mistrz obrazu"; "filmy Aleksandra Sokurowa emanują niezwykłą siłą, która powoduje, że na długo zapadają w pamięć"; "jego kino jest swego rodzaju misterium, prowadzącym do zatarcia granicy między rzeczywistością a fikcją"; przenika je "poetyka snu i głęboka analiza psychiki bohaterów"; "zabieg nieostrych, zamglonych zdjęć w znaczący sposób wpływa na odbiór filmowej rzeczywistości przez widza" - opisują kino Sokurowa organizatorzy "Sputnika nad Polską".
Sokurow (ur. 1951), którego filmy prezentowano na festiwalach w Berlinie, Cannes, Wenecji, wyreżyserował m.in.: "Samotny głos człowieka" (1987), "Smutną obojętność" (1987), "Dni zaćmienia" (1988), "Molocha" (1999), "Cielca" (2000), "Rosyjską arkę" (2002), "Ojca i syna" (2003), "Słońce" (2005), "Fausta" (2011, Złoty Lew w Wenecji), "Frankofonię" (2015).
Podczas "Sputnika nad Polską" znane filmy Sokurowa przypomniane będą w ramach retrospektywy. "Znajdziemy wśród nich debiut reżyserski, zatytułowany +Samotny głos człowieka+, który przez rzekomą antyradzieckość dziesięć lat czekał na premierę. +Dni zaćmienia+ i +Smutna obojętność+ ukazują typowe dla Sokurowa motywy - człowieka na życiowym rozdrożu czy degradacji wartości moralnych" - przypominają organizatorzy "Sputnika".
"Dramat +Moloch+ pozwala widzom przyjrzeć się Adolfowi Hitlerowi z bliska – widzimy go jako człowieka rozkoszującego się nieograniczoną władzą, przez którą stracił kontakt z rzeczywistością. (...) +Faust+ jest adaptacją dzieła Johana Wolfganga Goethego i ostatnią częścią tetralogii poświęconej wielkim postaciom historycznym. (...) W +Rosyjskiej arce+ narratorem jest współczesny reżyser, który przenosi się do XVIII-wiecznego Sankt Petersburga. To pierwszy pełnometrażowy film fabularny nakręcony jednym ciągłym ujęciem w czasie rzeczywistym, bez cięć montażowych" - opisują organizatorzy festiwalu.
W programie jest też pokaz najnowszego filmu reżysera, fabularyzowanego dokumentu "Frankofonia" (projekcja 8 listopada w Lunie, z udziałem Sokurowa). "Francuz Jacques Jaujard, dyrektor Luwru, oraz Niemiec Franz Graf Wolff Metternich, przedstawiciel administracji wojskowej na okupowanym terenie, to dwaj bohaterowie, których los połączył w Paryżu w latach okupacji Francji przez faszystowskie Niemcy. Pokonany i zwycięzca, przeciwnicy zostają sojusznikami i jednoczą wysiłki, by z ruin Europy uratować cenne zbiory muzealne, dzieła sztuki będące światowym dziedzictwem kultury" - czytamy w opisie.
Jak poinformowali organizatorzy, 7 listopada w Iluzjonie Sokurow i współpracujący z nim scenarzysta Jakow Siwczenko wezmą udział w 2. Polsko-rosyjskim okrągłym stole koprodukcji, prezentując projekt, który chcą zrealizować w koprodukcji z Polakami.
Organizatorami "Sputnika nad Polską" są m.in. Fundacja "Wspieram", której prezesem jest dyrektorka festiwalu Małgorzata Szlagowska-Skulska, oraz Kompania Producencka "Kinofest" z Rosji.
W tegorocznym festiwalowym konkursie o Grand Prix Sputnika rywalizować będzie 15 rosyjskich filmów, m.in.: "Anioły rewolucji" Aleksieja Fiedorczenki, "Pionierzy marzyciele" Natalii Kudriaszowej, "Chłopak z naszego cmentarza" braci Ilii i Antona Cziżykowów, "Kraina Oz" Wasilija Sigariewa, "Czarno-biały" Jewgienija Szelakina i "Zbawienie" Iwana Wyrypajewa (z Karoliną Gruszką w obsadzie).
Festiwale-repliki "Sputnika nad Polską" organizowane będą także w innych polskich miastach; potrwają do końca marca - zapowiedzieli organizatorzy.(PAP)
jp/ mhr/