Muzeum Historii Polski otrzymało trzy wyróżnienia w XXXV Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla 2014”. Sybille zostały wręczone w piątek podczas gali w Teatrze Wielkim w Łodzi, towarzyszącej I Kongresowi Muzealników Polskich.
„To bardzo dobra wiadomość, która oznacza, że nasze wysiłki podejmowane od wielu lat są dostrzegane. Mimo że muzeum nie ma własnej siedziby, ma osiągnięcia, którymi może się pochwalić i wnosi nową jakość do polskiego muzealnictwa” – podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
Zdaniem Kostro, wyróżnienia są potwierdzeniem, że Muzeum Historii Polski jest potrzebne Polakom i środowisku muzealniczemu. Potwierdzają także, że decyzje związane z budową jego siedziby są słuszne, a nawet „w pewnym sensie spóźnione w stosunku do potrzeb.”
„To bardzo dobra wiadomość, która oznacza, że nasze wysiłki podejmowane od wielu lat są dostrzegane. Mimo że muzeum nie ma własnej siedziby, ma osiągnięcia, którymi może się pochwalić i wnosi nową jakość do polskiego muzealnictwa” – podkreślił dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
W konkursie organizowanym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów (NIMOZ) pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyróżnione zostały trzy realizacje Muzeum Historii Polski. W kategorii „edukacja” jest to program edukacyjny „Jan Karski – niedokończona misja”, wśród wystaw historycznych i archeologicznych – "Odwaga i pojednanie - wystawa plenerowa w Krzyżowej" oraz w kategorii publikacji - "Powstanie styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafika z kolekcji Krzysztofa Kura".
Zdaniem dyrektora muzeum, każdy z nagrodzonych projektów jest wyjątkowy. „Wystawa w Krzyżowej to jedyna tej skali wystawa plenerowa. Oczywiście wiele instytucji organizuje wystawy w plenerze, najczęściej planszowe, z prostymi stelażami. W tym przypadku mamy wystawę stałą, tworzącą nową wartość w przestrzeni. Nie znam drugiej podobnej wystawy” – dodał.
Ekspozycja „Odwaga i pojednanie” znajdująca się na terenie zespołu pałacowego w Krzyżowej (Dolnośląskie) ma formę labiryntu. Obrazy prowadzą zwiedzających przez dzieje relacji polsko-niemieckich od 1 września 1939 roku do 12 listopada 1989 roku – tego dnia odbyła się Msza Pojednania, podczas której premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Helmut Kohl przekazali sobie gest pokoju. Wystawa została otwarta w 25. rocznicę tego wydarzenia z udziałem premier Ewy Kopacz i kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
„Niezwykłość realizowanego w latach 2010-14 projektu popularyzującego wiedzę o życiu, działalności i misji Jana Karskiego muzeum polega na jego wielowarstwowości i wielopłaszczyznowości. Program był realizowany w dziesiątkach miejsc w Polsce i na całym świecie, składał się z wielu elementów: począwszy od pakietu edukacyjnego, poprzez +dni Karskiego+, obejmujące spotkania z młodzieżą, warsztaty, pokazy filmów i dyskusje, aż po wystawę planszową, internetową i rodzaj know how, który udostępnialiśmy innym instytucjom – instytutom polskim za granicą, domom kultury, muzeom. Ten format pozwolił na zaangażowanie tysięcy ludzi w kraju i poza jego granicami” – wyjaśnił Kostro.
W konkursie Sybilla 2014 wyróżnione zostały trzy realizacje Muzeum Historii Polski. W kategorii „edukacja” jest to program edukacyjny „Jan Karski – niedokończona misja”, wśród wystaw historycznych i archeologicznych – "Odwaga i pojednanie - wystawa plenerowa w Krzyżowej" oraz w kategorii publikacji - "Powstanie styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafika z kolekcji Krzysztofa Kura".
Album „Powstanie styczniowe w europejskiej ilustracji prasowej. Grafika z kolekcji Krzysztofa Kura" opracowany przez Annę Grochalę, Ewę Milicer i Kamilę Pijanowską jest najbardziej konwencjonalnym projektem wśród wyróżnionych realizacji. W tym przypadku – w opinii dyrektora Muzeum Historii Polski – doceniona została staranność wydawcy.
Przygotowana z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego publikacja zawiera ponad czterysta XIX-wiecznych grafik podzielonych tematycznie na kategorie: wydarzenia, portrety, typy oraz ubiory ludowe i wojskowe, przedstawienia symboliczne i alegoryczne, satyra, album „En Pologne par Cham”, „Faucheurs de la Mort” (Kosynierzy śmierci) Alexandre’a de Lamothe’a. Każda z grafik opatrzona jest szczegółową informacją o prezentowanym wydarzeniu, miejscu oraz o samej grafice. Dodatkową wartością merytoryczną albumu jest szczegółowe opracowanie, przydatne dla badaczy tematu i hobbystów: biogramy autorów ilustracji, pełna bibliografia oraz indeks ilustracji w czasopismach.
Muzeum Historii Polski zostało powołane w 2006 r. Jego budowa wpisana była do priorytetów działań kolejnych rządów RP: Kazimierza Marcinkiewicza, Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska.
W marcu br. podczas spotkania premier Ewy Kopacz z przedstawicielami Rady Muzeum zadecydowano o budowie siedziby placówki na Cytadeli Warszawskiej i finansowaniu tej inwestycji przez rząd. Muzeum Historii Polski ma powstać w zespole, do którego należeć będzie istniejące już Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie i Muzeum Wojska Polskiego. Uroczyste otwarcie placówki zaplanowano na 11 listopada 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Agnieszka Grzelak-Michałowska (PAP)
agm/ rda/